Udomljavanjem djece koja iz različitih razloga ne mogu odrastati u vlastitoj obitelji, djeci se omogućuje iskustvo života u obiteljskom okruženju udomiteljske, zamjenske obitelji, umjesto smještaja u instituciju tj. dom. Najčešće se udomljavaju djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi – djeca bez roditelja, djeca koju roditelji zanemaruju ili zlorabe roditeljske dužnosti, djeca žrtve obiteljskog nasilja, djeca s teškoćama u razvoju te djeca s problemima u ponašanju.
Upravo ovo božićno doba može biti vrijeme za dobre odluke stoga ako imate uvjete i želite neko dijete učiniti sretnim odlučite se za udomiteljstvo!
Na području Kaštela trenutno se nalazi desetak djece smještenih u podružnici doma Maestral u Lukšiću, doznajemo od ravnateljice Jelene Burazin.
Iako se ne mogu pohvaliti da ima interesa za udomiteljstvom, Burazin kaže kako ipak svjedoče krasnim primjerima obitelji s područja Kaštela koje su udomile djecu iz ustanove i na taj način uljepšali život djeci, a i svojim obiteljima.
Kako bi se u javnosti što više pričalo o udomiteljstvu kao jednom od svakako prirodnijih i humanijih oblika skrbi za djecu, predstavnici javnih institucija - Centra za socijalnu skrb i Doma Maestral kontinuirano sudjeluju na javnim tribinama i promoviraju takav oblik skrbi.
„Nastojimo buditi svijest javnosti o tom predivnom pozivu koji uistinu može promijeniti sudbinu djeci iz domova, jer ukoliko biološka obitelj nema kapaciteta a ne postoje uvjeti za posvajanje, udomiteljstvo je jedina prava opcija za dijete. Ili život u ustanovi. A sva istraživanja ukazuju da dugoročan boravak u dječjim domovima nije dobar za dijete.“ – naglašava Burazin.
I dok se često smatra da je udomiteljstvo rezervirano za neke posebne ljude, uvjeti i nisu toliko zahtjevni. Dodatno postoje mobilni timovi koji udomiteljima osiguravaju podršku i pomoć.
„Sigurno da djeca i udomitelji trebaju period prilagodbe ali uz trud se sve teškoće mogu savladati. Nerijetko se potencijalni udomitelji ne usude odvažiti na završni korak i prihvat djeteta iz straha od bioloških roditelja naše djece. Često u početku i biološki roditelji znaju biti negativni u vezi odlaska djeteta iz Maestrala u udomiteljstvo, no jako brzo shvate da je djetetu uistinu bolje u obitelji koja mu može pružiti puno više pažnje i ljubavi nego odgajatelji u ustanovi.“ - zaključuje Burazin.
Zainteresirani čitatelji mogu se obratiti centru za socijalnu skrb Kaštela i raspitati se za više informacija. Tim za udomiteljstvo, koji djeluje u Splitu kao glavna karika u spajanju djece s udomiteljima, upravo je na svetu Lucu nekoliko novih udomitelja licenciralo, što je dobra vijest za djecu, koja će nadamo se uskoro naći svoju novu, bolju obitelj.
Foto: Pexels