Završena je ovogodišnja kampanja istraživanja podvodnog arheološkog nalazišta na položaju Trstenik u Kaštel Sućurcu. Voditeljica istraživanja bila je dr. sc. Irena Radić Rossi sa Sveučilišta u Zadru, a uz ekipu iskusnih ronioca u istraživanima su sudjelovali i djelatnici arheološkog odjela Muzeja grada Kaštela.
Iako je zbog ograničenih financijskih sredstava ovogodišnje istraživanje trajalo svega tjedan dana, a ni vremenski uvjeti nisu bili zadovoljavajući, ostvareni su zacrtani ciljevi. Definiran je opseg sačuvane konstrukcije trećeg drvenog broda (Trstenik 3). Očigledno je da je bio iskorišten kako bi zaštitio ugroženi jugozapadni dio operativne obale i obranio ju od nemirnog mora i naleta vjetrova.
Preliminarno čišćenje rubnih dijelova brodske konstrukcije otkrilo je da je riječ o brodu koji se svojim osnovnim karakteristikama razlikuje od prethodna dva istražena broda. U slučaju broda Trstenik 1 riječ je o brodu očuvane dužine od 14 m, na kojemu je pronađeno 69 brodskih rebara, što svjedoči o njegovoj namjeni za prijevoz teških tereta. U slučaju broda Trstenik 2 riječ je o malom brodu, očuvane dužine oko 5 m, koji se odlikovao pramčanim zrcalom i pripadao tzv. tipu horeia, sa samo 15 očuvanih rebara. Očuvana dužina broda Trstenik 3 iznosi 9–10 m, ali se brod za razliku od broda Trstenik 1 odlikuje daleko manjim brojem rebara. Riječ je stoga o tri potpuno različita broda koja su se u isto vrijeme (1. st. po Kr.) koristila na prostoru Kaštelanskog zaljeva.
Uz istraživanje broda, nastavljeno je istraživanje drvene obalne konstrukcije u pravcu sjevera, gdje se prema pličini pružaju drveni piloni. Istraživanje je realizirano zahvaljujući sredstvima Splitsko-dalmatinske županije iz Programa razvoja, zaštite i valorizacije pomorske baštine i Grada Kaštela. Nastavak istraživanja broda Trstenik 3 planiran je i za iduću godinu, kada se namjerava nastaviti i istraživanje istočnog dijela antičke operativne obale, ugrožene gradnjom nelegalnog pristaništa.
Foto: MGK