ZAVRŠEN PROJEKT POSTAVLJANJA POLUPODZEMNIH SPREMNIKA ZA MIJEŠANI OTPAD
Premda građani uvijek pronađu poneku zamjerku, činjenica je da u Kaštelima, otkako je poslove prikupljanja i zbrinjavanja otpada preuzelo gradsko komunalno poduzeće „Zeleno i modro“, na ulicama nema otpada, a limeni kontejneri koji su godinama, oku stvarali, ne baš lijepu sliku, postali su prošlost.
Drugim riječima, kontejneri su otišli u povijest, a građanima su,onima u starim gradskim jezgrama, na korištenje postavljeni polupodzemni spremnici.
Zadnja dva postavljena su na području Kaštel Sućurca čime je zapravo završen projekt zamjene limenih kontejnera polupodzemnim spremnicima kojih je na području grada na raznim lokacijama ugrađeno njih devet.
Korisnicima su podijeljene korisničke kartice za otvaranje otpadomjera kako bi se omogućilo individualno korištenje i plaćanje samo onoliko otpada koliko ga građanin ubaci u spremnik. Otpadomjer je namijenjen za svakodnevno korištenje i dimenzioniran je standardno za vrećice od smeća kakve kupujemo u trgovinama i držimo u kućnoj kanti za smeće. Približno od 25 do 30 litara jer veće vrećice neće stati.
Podsjetimo još jednom, otpadomjer se koristi na način da se u utor ubaci korisnička kartica, nakon toga se pojavi zvučni signal koji označava da se otpadomjer može koristiti. Nakon prestanka zvučnog signala potrebno je ručicu gurnuti prema naprijed kako bi se otpadomjer otvorio i odložiti vrećicu za otpad. Nakon što se vrećica odloži potrebno je ručku vratiti u prvobitan položaj. Svi korisnici su, zajedno sa korisničkom karticom dobili informaciju sa detaljnim uputstvima kako ga koristiti, a sve lokacije polupodzemnih kontejnera, što je važno naglasiti, biti će pod videonadzorom kako bi se izbjeglo ilegalno odlaganje otpada.
- Postavljanjem polupodzemnih spremnika u Sućurcu riješili smo cijeli sustav, odnosno pokrili s njima cijeli grad. Prema informacijama sa terena sa njihovim korištenjem nema većih problema, građani se privikavaju a jedino što ponekad bude problem jest nestručno rukovanje. Često se dogodi da se u otpadomjer ubacuju puno veće vreće nego što on može primiti pa tada dolazi do deformacija prilikom nasilnog zatvaranja. Za otvaranje i zatvaranje otpadomjera nije potrebna nikakva sila a korisnici koji ponekad imaju određene poteškoće o tome nas mogu obavijestiti na naše telefone i mail adrese-kazao je Alen Lučić, direktor tvrtke Zeleno i modro i najavio kako iduće godine tvrtka kreće s novim projektom a to je postavljanje novih polupodzemnih spremnika za papir i plastiku i to na istim lokacijama gdje su postavljeni i ovi za miješani komunalni otpad.
Uz, to iz tvrtke Zeleno i modro napominju korisnicima, onim sa stalnim boravkom na kućnoj adresi kao i one koji žive u inozemstvu, a koji na kućnoj adresi nisu zatečeni prilikom podjele kartica te nisu dobili korisničke kartice mogu se javiti u Zeleno i modro na broj: 021-535-068 ili na mail
Isto tako, na navedeni kontakt i mail adresu mogu se javiti svi koji imaju određene poteškoće ili pak nepoznanice s korištenjem spremnika.