Povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, dragovoljačko-braniteljska udruga Stina pradidova i Grad Kaštela održali su ovog utorka u dvorcu Vitturi promociju dokumentarnog filma Jakova Sedlara „Plavi kaputić – 30 godina kasnije“. U sklopu promocije predstavljena je i knjiga Ane Batarelo „100 lica - jedno sjećanje“.
Svima nam je u sjećanju uplakano lice djevojčice Željke Jurić, šestogodišnje djevojčice koja je u plavom kaputiću, pogleda zamućenog suzama, koračala porušenim i spaljenim Vukovarom u koloni 19. studenoga 1991. godine. I 30 godina kasnije, ona je jedan od najsnažnijih simbola vukovarske kalvarije. Stoga nije ni čudo što je ovo događanje privuklo veliki broj zainteresiranih, a dvorana u Vitturiju bila je pretijesna tako da su neki od posjetitelja cijelu večer proveli na nogama.
– Film je nastao iz tri razloga. Ponajprije iz prijateljstva i poštovanja prema Željki Jurić i svemu što su ona i njezina obitelj prošli u zadnjih trideset godina. Potom iz ljubavi prema Vukovaru i Hrvatskoj, a treći je razlog moj inat prema žalosnoj činjenici da se HAVC nije sjetio 30. obljetnice pada Vukovara i nije financirao ni jedan film s tematikom vezanom uz tu obljetnicu.
željka i ja smo vrlo povezani i činilo mi se da bi njezina priča mogla biti zanimljiva u ovoj prigodi, jer to nije samo priča o njoj, to je priča i o onome što danas živimo u Lijepoj našoj – kazao je Jakov Sedlar, redatelj filma “Plavi kaputić, trideset godina poslije”.
Jakov Sedlar i bivša missica, fotografkinja i sportašica Ana Batarelo ovom prilikom predstavili su knjigu „100 lica – jedno sjećanje”. Knjiga Ane Batarelo jedinstvena je na području Hrvatske, jer je to prva knjiga portreta koja je u potpunosti posvećena logorašima koji su preživjeli torturu srbijanskih logora. U knjizi je prikazano stotinu portreta logoraša uz portret koji je fotografiran tijekom njihovog prisjećanja na teške dane kako bi se iz njihovih lica mogle iščitati emocije i bol koje i danas, nakon trideset godina, nisu ništa manje.
-Iako sam mlada i nisam uživo doživjela stradanja i žrtvu Vukovara, na Jakovov prijedlog počela sam pisati i fotografirati bivše zatočenike logora, upoznavati se sa njihovim potresnim pričama te na ovaj način obilježiti sjećanje na njih. Emotivne fotografije nekada i sada, te njihove potresne priče ono su što je bitno i što nikada ne trebamo zaboraviti – kazala je autorica knjige Ana Batarelo.
U programu ove večeri nastupio je i dječji zbor OŠ Kneza Trpimira iz Kaštel Kambelovca i Kaštel Gomilice pod vodstvom Daria Cuculića.
Foto: Ivana Topić