Radovi koji se izvode na poslovima aglomeracije na području grada su vrlo česta tema o kojoj se priča na razne načine, ovisno o tome je li riječ o početnim radovima, radovima koji su u tijeku ili su završeni. S obzirom da je riječ o vrlo opsežnim, a ne rijetko i složenim radovima koji traju u pojedinim ulicama i više mjeseci, pa i godinu čest je slučaj negodovanja građana, najčešće je to s dobrim razlogom.
Iako smo vrlo često sugerirali na dugotrajnost radova u pojedinim ulicama tražeći odgovor prvenstveno u Vodovoda i kanalizacije kako bi građane informirali o istima, događalo se, da bi se na pojedine odgovore čekalo jako dugo, da ne kažem da na pojedine upite, odgovore nismo dobili do dan danas. S toga smo se za odgovor o pojedinim radovima obraćali i tvrtkama koje ih izvode, no ni njihovom suradnjom se ne možemo pohvaliti.
Osim građana i vijećnici Gradskog vijeća osvrtali su se često na pojedine nepravilnosti pri izvođenju radova, ali i nakon njihovog izvođenja. Pažnju su među ostalim skretali i na nepravilnosti oko postavljanja šahti, gdje su se ne rijetko izvođači nakon postavljanja ponovno vraćali popravljati već odrađeni posao. Kako je riječ uglavnom o ulicama ispod državne ceste D8 upit smo, među ostalim poslali i tvrtki Strabag koja je zadužena za izvođenje dijela radova i to kako bi doznali zašto se takvi stvari događaju, odnosno što je uzrok tome.
- Kako ne navodite ulice u kojima se „lijevano- željezni“ poklopci naknadno popravljaju, misleći na visinu poklopca, onda ne mogu konkretno odgovoriti koji su razlozi, a pogotovo jesu li popravci na dionicama cesta gdje radove izvod Strabag. Razlozi naknadnih popravaka mogu biti sljedeći: nisu postavljeni na potrebnu ( predviđenu) visinu, postavljeni na potrebnu visinu, a pomaknuti vozilom zbog onog hoću i mogu proći – navode jedan od inžinjera iz Strabaga odgovarajući na naš upit u roku od 14 dana.
Istina je da u tom upitu nismo konkretno naveli ulice za koje smo tvrdili da šahte nisu dobro postavljene, pa smo ponovili upit sa konkretnim primjerom i priloženim slikama.
Konkretne ulice bez konkretnog odgovora
Riječ je o ulici Ljudevita Gaja u Kaštel Starom za koju su se stanari u nekoliko navrata žalili izvođačima radova, odnosno pojedinim djelatnicima Strabaga, na postavljene šahte Vodovoda i kanalizacije za koje im je rečeno da će ih ispraviti, odnosno napraviti određene korekcije. Kažu da su nebrojeno puta poslali upite na sve moguće adrese, al da je sve ostalo samo na obećanjima. Od postavljanja je prošlo više od osam mjeseci, a još uvijek radovi nisu ispravljeni.
Na ovaj upit, odgovor još uvijek nismo dobili te se da zaključiti da na konkretan primjer koji smo naveli, iz tvrtke Strabag su se oglušili.
Osim ulice Ljudevita Gaja, stigle su slike i ulice Bana Jelačića u Starome gdje se samo dan nakon postavljanja šahti, krenulo u popravke.
Slična situacija se dogodila i u ulici Brune Bušića u Starome gdje su se 10 do 15 dana nakon asfaltiranja ponovno popravljalo oko postavljenih šahti.
Hoće li doći odgovor iz Strabaga i na buduće upute ne možemo sa sigurnošću odgovoriti, vjerojatno će ovisiti o težini pitanja. No, građanima preostaje da ih uz sve informiramo i da imaju mogućnost prijaviti ukoliko se dogodi bilo kakva šteta na projektu, privatnom posjedu ili na javnoj površinu Vodovodu u kanalizaciji Split, jer postoji jamstveni rok od pet godina i izvođač je dužan u tom periodu otkloniti sve ono što je detektirano kao nedostatak.
Foto: čitatelji