Divulje su danas bile domaćin sudionicima radnog sastanka, koji se održao na temu „Smanjenje požarnog rizika na šumskim i poljoprivrednim površinama", a uz županijske vatrogasne zapovjednike iz priobalja te glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića, sastanku su nazočili ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ravnateljstva Civilne zaštite, HGSS-a i drugi.
- U Hrvatskoj je ove godine bilo 50 posto požara više nego lani, a izgorjelo je čak 135 posto površina više – ustvrdio je ministar Božinović, naglasivši i posebne vremenske uvjete koji vladaju tijekom dužeg razdoblja ove godine, a što utječe na požarnu i protupožarnu sliku Hrvatske čak i u ovom trenutku.
- Očito je da ćemo se s požarima morati nositi tijekom cijele godine. Kako bismo što spremnije dočekali požarnu sezonu provodimo cijeli niz aktivnosti na razini Vlade i donijeli smo Strategiju upravljanja rizicima od katastrofa. Na današnjem sastanku raspravljali smo o akcijskom planu na kojem se radi, a to su prioritetni protupožarni putevi koje treba pripremiti zajedno s Hrvatskim šumama i Ministarstvom poljoprivrede – kazao je minstar.
- Mi po županijama imamo ucrtane putne pravce koji su prioritetni za probijanje i sljedećih nekoliko tjedana usuglašavat ćemo koji su prioritetni šumski putni pravci za efikasnije interveniranje vatrogasaca - rekao je Božinović izjavivši da je u sustavu vatrogastva u Hrvatskoj na različite načine angažirano više od 120 tisuća ljudi, za koje Vlada redovno radi na poboljšanju uvjeta rada.
Glavni hrvatski vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković nakon ovog sastanka ustvrdio je da je vatrogasni sustav ove godine dobro i adekvatno reagirao na požare, a cijelu sezonu opisao je kao iscrpljujuću i za vatrogasce i tehniku.
Na temu šumskih puteva, prema njegovim riječima, prioritet će biti probijanje i uređenje šumskih puteva uz samu obalu, na otocima te hotelima i drugim turističkim objektima, odnosno sprječavanje prijenosa požara prema turističkim naseljima.
- Glavni napor požarne sezone je završio, ali to ne znači da požara nema, požarima svjedočimo svakodnevno i dalje. Ove smo godine svjedočili ne samo velikim požarima na priobalju, već i na kontinentu. Ono što je važno naglasiti je da veliki broj požara nastaje ljudskom nepažnjom. Zato su županijski zapovjednici priobalja u pripremama za ovaj sastanak morali ucrtati šumske puteve na području svoje županije, a ovih će se dana sa šumarijama napraviti prioriteti kako bi se širenje požara, posebno prema turističkim naseljima, svelo na minimum - kazao je glavni vatrogasni zapovjednik, koji se zahvalio svim vatrogascima na trudu uloženom u gašenje požara diljem Hrvatske, a podsjetio je sve na težinu i opasnosti koji sa sobom nosi vatrogasni posao, na primjeru tragične smrti vatrogasca kod Orašca
Tucaković je dao i informaciju kako je Vlada osigurala 40 milijuna kuna za obnovu vatrogasnih domova u Sisačko-moslavačkoj županiji , kao i 70 milijuna kuna za nabavu šumskih vatrogasnih vozila.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, nakon ovog sastanka rekao je kako je za izgradnju šumske infrastrukture za potrebe vatrogastva u primorskim županijama u sljedećemu trogodišnjem razdoblju osigurano više od 170 milijuna kuna, a govorio je i o zakonskim odredbama o uređenju zemljišta, odnosno šumskih puteva , u skladu s imovinsko-pravnim odnosima.
Uređenje dijela šumskih puteva planiran je i za područje Splitsko-dalmatinske županije.
- U cijeloj ovoj priči mi smo predložili 13 dionica i 38 kilometara na području Splitsko-dakmatinske županije, no teško je odrediti prioritete jer oni mogu biti ekonomski, prema vrijednosti šume, prema opasnostima za naselja i drugi. Pri određivanju prioriteta imamo problem imovinsko-pravnih odnosa. Što se tiče Hrvatskih šuma problema nema, a stanje je i do sada zadovoljavajuće, no tamo gdje je riječ o privatnom vlasništvu problem su, opet kažem, imovinsko-pravni odnosi. No nadam se da će dio problema biti rješen Zakonom o zaštititi od požara, za koji se spremaju izmjene i nadam se da će vatrogasci pri donošenju tih izmjena imati značajnu ulogu – kazao nam je Ivica Kovačević, vatrogasni zapovjednik Splitsko-dalmatinske županije.
Iz neslužbenih razgovora nakon sastanka doznali smo da se dio predloženih dionica unutar županije odnosi i na šumske puteve na Kozjaku, čime bi se, ako se prihvati predloženo, riješila dostupnost svih lokacija na Kozjaku pri gašenju ili obrani od požara.
S ministrom o aktualnim temama u državi
Dolazak ministra Božinovića bio je prilika novinarima da mu postave i nekoliko pitanja vezanih uz aktualne teme u Hrvatskoj, poput kupovine od strane Saifa Alketbija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata udjela od 43,4 posto u Fortenovi od Sperbanke te o „lex canabisu“, odnosno današnjoj saborskoj raspravi o upotrebi konoplje, ali i o uplovljavanju brodova NATO-a u splitski akvatorij.
- O slučaju Fortenove Vlada se već očitovala i očitovat će se i dalje. U ovom trenutku trebamo prikupiti sve informacije o nečemu što je očito dogovoreno izvan međunarodnih regula. Moguće je da je taj sporazum između investitora i ruskih aktera u ovoj priči sklopljen u Rusiji. Ja to ne znam, ali siguran sam da će sve naše institucije ispitati o čemu se tu radi i radi li se o pokušaju da se izbjegnu sankcije koje su uvedene Rusiji i njihovim firmama – kazao je Božinović, naglasivši da bi bilo pretenciozno govoriti o konkretnom roku u kojem će se to istražiti.
Što se tiče zakona kojim bi se reguliralo iskorištavanje konoplje, Božinović je rekao da policija u svemu tome nije jedini akter, niti o tome odlučuje.
- Ja mogu reći o mišljenju ljudi koji se bave tom linijom kriminaliteta povezanog s drogama, da svaka droga potiče ovisnost i može u kasnijoj fazi dovesti do toga da se od lakše prelazi prema težim drogama. Sigurno da tu postoje određene mogućnosti, kada je u pitanju medicinska upotreba, međutim, to ne treba dovoditi u kontekst policije. O tome će više reći prije svega naši medicinski stručnjaci i stručnjaci javnog zdravstva. Ali, koliko je meni poznato, postoji opravdan zazor pa i otpor ne samo u policiji već i u zdravstvenim krugovima kad je u pitanju legalizacija marihuane – ustvrdio je ministar.
Na novinarsko pitanje tko je i kada dao dopuštenje za uplovljavanje ratnih brodova u Split, najprije britanskog, a danas i američkog nuklearnog, Božinović je odgovorio da je odluku, u skladu s procedurom koja je propisana, donijela Vlada.
- Ove vježbe su malo učestalije zbog onoga što se događa od kraja veljače na tlu Europe. Države članice EU, odnosno NATO-a, obvezale su se biti solidarne, u cilju zaštite demokracije – zaključio je Božinović.
Foto: Ivana Topić