OTVORENA ZA POSJETITELJE DO NEDJELJE OD 10 DO 16 SATI
Stara maslina danas je bila inspiracija okupljenim umjetnicima koji sudjeluju u ovogodišnjoj kiparsko-slikarskoj koloniji „1500 godina stara kaštelanska maslina – zaštićeni spomenik prirode“. Okupljeni u prirodnom ambijentu svatko je na svoj umjetnički način nastojao dočarati ljepotu višestoljetnog starog stabla uz prigodan program koji su pripremili organizatori tijekom otvaranja kolonije, a koja će potrajati sve do nedjelje.
Ovogodišnja kiparsko-slikarska kolonija održava se u organizaciji udruge Šušur i udruge Mastrinka, Turističke zajednice Kaštela, Muzeja grada Kaštela i srednje škole Braća Radić te uz pokroviteljstvo Ministarstva poljoprivrede.
Tijekom tri dana, u vremenu od 10 do 16 sati, kipari Kažimir Hraste, Ante Brkić, Davor Kamenjarin, Kuzma Kovačić i Nikola Džaja te slikari Sunčica Kuzmanić Perišin Tomljanović, Lili Gluić, Alma Božanić Čače, Branko Pizul, Anđelko Mikulić i Vesna Glušica Brkić slikat će djela inspirirana ovom jedinstvenom maslinom. Voditelj kolonije i ove je godine kaštelanski akademski kipar Vene Jerković.
- Danas su s nama uglavnom slikari koji stvaraju svoja djela na temu stare masline. Kad ovdje dođu umjetnici, pustimo ima na volju što će raditi. Ne obavezujemo ih da motiv mora biti maslina, ali očito njih maslina inspirira- kazao je Jerković i dodao da je novitet još od prošle godine da u koloniju uključe goste. Prošle godine je to bila glumica Arijana Čulina, a ove pjesnik Stjepana Šešelj koji je pročitao svoje pjesme na samom otvaranju kolonije koju je, kako je kazao Jerković time obogatio.
Osim pjesnika Šešelja na današnjem otvaranju je sudjelovao i konceptualni umjetnik Dino Grčić, umjetnik poznat pod pseudonimom Kralj sunca koji je danas imao svoj performans pod nazivom Sin masline. Stajao je nepomično 1500 sekundi, odnosno 25 minuta prigodno odjeven s krunom na glavi napravljenom od maslinova drveta i namazan maslinovim uljem.
- Ovim performansom želim ukazati na mir i blagostanje koje maslina veže sa sobom, kako je to bilo i u biblijskim i u starogrčkim kontekstima. Namazao sam se maslinovim uljem, jer se ono nekada koristilo za balzamiranje, odnosno očuvanje tijela nakon smrti, a i sportaši su u staroj Grčkoj s maslinom uljem opuštali mišiće – kazao je umjetnik Grčić koji je prvi put sudjeluje u ovoj koloniji.
Osim prigodnog programa u sklopu otvaranja je ponuđena i kaštelanska marenda uz kaštelanski crljenak koja je doprinos Turističke zajednice grada Kaštela. Ujedno, su se mogli kušati proizvodi od maslina te čaj od lista 1500 godina stare masline.
- Dobro došli na ovu naše veliku feštu. Danas imamo nekoliko događanja, naime današnje branje masline za vrijeme kiparsko-slikarske kolonije je već peti put po redu. Na kojem će biti predstavljen projekt Županije splitsko-dalmatinske Skriveni habitati u kojem je partner i Grad Kaštela i Turistička zajednica Kaštela. Kako jedno vodi drugome predstavili smo kaštelansku marendu kao dio jednog velikog projekta Dalmatinske marende na inicijativu Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije – kazala je direktorica Turističke zajednice Kaštela nada Maršić i sve pozvala na kušanje kaštelanske marende.
Dodajmo, kako je prostor oko stare masline dobio i novo ruho projekt Skriveni habitati koji je predstavila Marija Mišerda Bajić koja sve prisutne pozdravila i u ime Grada.
- Značajno je da je ovim projektom Skriveni habitati, maslina dobila priliku da se promovira u svijetu na jedan inovativan i prihvatljiv komunikacijski način. Sama maslina je specifična u odnosu na cjelokupni projekt, jer predstavlja jedan mali habitat, jedno malo sklonište za razliku od ostalih velikih i na taj način predstavlja jedan mali kontrast. Ovaj projekt je jedan od načina kako bi prikazali i privukli što veći broj ljudi i educirali ih o važnosti očuvanja prirodnog okoliša – kazala je Mišerda Bajić.
Foto: Ivana Topić (PGK)