24 GODINE BIBLIJSKOG VRTA
Skoro četvrt stoljeća prošlo je od početka formiranja jedinstvenog vrta na ovim prostorima, a još mnogo više godina proteklo je od kada se rodila ideja o nastanku vrta u kojem će rasti biljke koje se spominju u Bibliji i koji će biti dio jednog od najstarijih marijanskih svetišta u Hrvatskoj.
Naravno, riječ je o Biblijskom vrtu u svetištu Gospe Stomorije u Kaštel Novom, koji je danas, na spomendan Franje Asiškog, zaštitnika prirode i ekologije, obilježio svoj 24. rođendan. Ili bolje rečeno, obilježili su ga njegovi osnivači, oni koji o njemu skrbe i prijatelji vrta, među njima i idejna začetnica stvaranja Biblijskog vrta, kaštelanska ekologinja Ivna Bućan.
Bila je ovo prilika da se svi podsjete na važnost ovog prostora na padinama Kozjaka, značaja svetišta za vjernike ovog kraja kroz stoljeća, bogatstva duha kojim svetište i Biblijski vrt nadahnjuju sve koji tu pristignu.
- Ovo mjesto je kroz povijest imalo svoje bogatstvo, ali iz godine u godinu to je bogatstvo sve veće. Ono se izvana vidi u jednom materijalnom bogatstvu, koje je sve uređenije, ali postoji jedno drugo bogatstvo, a to je duhovno, koje ćemo i mi danas osjetiti, odnosno ponijeti sa sobom kada se vratimo svojim obvezama. Da je ovo mjesto uvijek bilo značajno govori i činjenica da ga je pohodio i blaženi kardinal Stepinac, kardinal Kuharić bio je ovdje dva puta, a dolazili su i drugi crkveni dostojanstvenici i brojni građani. Svi s istim ciljem, vidjeti i osjetiti to bogatstvo, uzeti dio bogatstva i bogati otići u svoju svakodnevicu – kazao je o duhovnom značaju cijelog prostora župnik Kaštel Novog don Darijo Čorić.
Uz podsjećanje na važnost svetišta, podsjetili su se nazočni i na nastanak vrta kroz prisjećanja Ivne Bućan, od njenih prvih dodira s prirodom u djetinjstvu, preko profesionalnog rada s djecom u osnovnoj školi, nastanka jedinog školskog botaničkog vrta u Hrvatskoj, koji danas krasi okoliš škole u Kaštel Lukšiću do dolaska pape Ivana Pavla II u Split, sadnje prve masline u Biblijskom vrtu, one masline koju je papa posebno posvetio pa do Biblijskog vrta kakav je danas. Ivna Bućan u svom obraćanju nije zaboravila zahvaliti svima onima koji su dali svoj obol da Biblijski vrt postane jedno posebno mjesto, kako bi se reklo, hrana i za dušu i za tijelo.
Inače, o Biblijskom vrtu skrbi udruga Biblijski vrt, kojoj je profesorica Bućan bila prva i dugogodišnja, a danas počasna predsjednica, kao i Bratovština Gospe Stomorije, a vrt dugi niz godina, svojim radom oplemenjuju djelatnici Vlastitog pogona, kojima su danas upućene i posebne zahvale svih govornika. A u nastanku vrta, čulo se ovog dana, sudjelovali su i hrvatski umjetnici poput Kažimira Hraste, Vaska Lipovca, Marka Gugića i drugih pa je vrt obogaćen unikatnim djelima ovih majstora.
Posebne zahvale svima njima, kao i Gradu Kaštela, kaštelanskoj Turističkoj zajednici, Županiji splitsko-dalmatinskoj te privrednim subjektima koji pomažu u razvoju i očuvanju ovog vrta, uputio je ovog dana predsjednik udruge Biblijski vrt Anton Žanić, dok su dogradonačelnica Kaštela Jadranka Matok – Bosančić i direktorica Turističke zajednice Nada Maršić izrazile zadovoljstvo što i Grad i Turistička zajednica sudjeluju u „životu“ Biblijskog vrta.
Podrška redovno stiže i iz Splitsko-dalmatinske županije, a ponos što je i Županija dio cijele priče naglasio je dožupan Stipe Čogelja.
- Na ovaj predivan dan nalazimo se na jednom od najljepših prostora u županiji. Županija je sebi već davno zacrtala cilj, sva sredstva koja uprihodujemo od turizma, koji nosi naše gospodarstvo, vraćamo našoj baštini, kulturnoj, duhovnoj i prirodnoj baštini. Nju smo dobili od predaka i dragoga Boga, nju moramo štovati i cijeniti, a ona nam pokazuje put kojim trebamo ići. I zato ovakve projekte podupiremo i dalje ćemo podupirati – kazao je, između ostalog, dožupan Čogelja.
Ono što su svi govornici spomenuli, još je jedan projekt, čije se finaliziranje uskoro očekuje, a riječ je o vrtu autohtone flore i vegetacije Kozjaka, kroz koji će voditi Križni put, a nalazi se u neposrednoj blizini, na području Griže. Prema najavama, Križnim putem kroz novi vrt vjernici će proći ususret blagdanu Uskrsa sljedeće godine.
Današnju proslavu rođendana Biblijskog vrta organizirali su udruga Biblijski vrt i Bratovština Gospe Stomorije uz pokroviteljstvo Turističke zajednice Kaštela, Grada Kaštela i Splitsko-dalmatinske županije.
Posebno ozračje na ovoj rođendanskoj proslavi svojim su glazbenim izvedbama stvorili Nedo Kovačev i Miro Miše, dok je Vanja Aranza predstavila pjesmu o Kaštelima, ali i donijele posebne poklone Biblijskom vrtu za rođendan.
Cijeli program proslave vodila je Marijana Vulas.
Foto: Ivana Topić