SVETA KRUNICA KAO ZNAK I ZALOG DUHOVNOG SPASENJA
Blagdan Gospe od Ružarija, nebeske zaštitnice Kaštel Starog, proslavljen je ove nedjelje u toj župi tradicionalnom procesijom s Gospinim kipom kroz mjesto u kojoj je, ujedinjen u molitvi i pjesmi, sudjelovao veliki broj vjernika i štovatelja Majke Božje te svečanom koncelebriranom Svetom misom. Uz župnika don Franka Prnjaka i njegove kolege iz susjednih župa, misno slavlje predvodio je don Tomislav Markić, Nacionalni ravnatelj Dušebrižništva za Hrvate u inozemstvu.
Čestitajući im današnji blagdan, don Tomislav je kazao kako su lijepo uresili crkvu i kip Blažene Djevice Marije, Gospe od Ružarija, ali kako su najveći ures ove crkve zapravo njeni vjernici i župljani, koji su se okupili na proslavi blagdana Gospe od krunice kako bi Bogu zahvalili za sva primljena dobra u protekloj godini i kako bi i nadalje svoju svetu zaštitnicu, svoju Majku, molili da im bude blizu u navoljama života, da im bude zaštitnica.
- Zanimljivo je što je pozadina današnje svetkovine. Nastala je 1571. godine, a proglasio je papa Pio V, ne slučajno ili zato što je imao neku objavu, već u spomen na veliku pobjedu kršćana u bitci kod Lepanta nad Osmanlijama. Taj je dan bio toliko važan i velik da je Papa tu pobjedu pripisao, ne genaralima, ne admiralima ili maršalima svoje vojske, nego Blaženoj Djevici Mariji i molitvi krunice. To je pozadina ove svetkovine - kazao je don Tomislav u svojoj propovijedi, dodajući kako je nama to lako ruzumjeti, jer nema tome 30 godina da smo i sami vodili svoje vlastite bitke da oslobodimo svoju domovinu. I u tom ratu mnogi su mladići i vojnici nosili oko vrata krunicu i vjerovali da im ona nosi pobjedu, da je ona znak i zalog pobjede, a vjerujem da se i danas u rovovima u Ukrajini mnogi vojnici utječu Blaženoj Djevici Mariji i stišću njenu sliku ili ikonu i mole da pobjedi mir, a ne rat. Sveta je krunica po današnjem blagdanu postala znak pobjede - istaknuo je.
U našem životu, dodao je don Tomislav, osim ovih izvanjskih ratova, vodi se još jedan, ako ne baš rat, onda boj, a to je ujedno i jedna od najvažnijih bitaka u životu svakoga od nas, duhovni boj.
- Pa kao što je sveta krunica bila zalog, znak pobjede u onim ratovima za pobjedu kršćana, za pobjedu dobra i pravde, tako je u ovom boju u kojem svi sudjelujemo, za duhovno spasenje, najvažnija bitka koju svatko od nas vodi, za dobrotu i pravenost, za milosrđe s jedne strane, a na drugu nas stranu vuče grijeh, zlo. I u tom duhovnom boju, također nam sveta krunica može biti pomoć i znak i zalog spasenja, a za nas Hrvate katolike i znak identiteta, jer nas je pratila otkako postojimo, pratila nas je u ratovima ali i u miru, a povezuje nas i danas u našim obiteljima - dodao je don Tomislav, naglašavajući važnost zajedničke molitve u obitelji jer samo takve obitelji ostaju zajedno.
Kao Nacionalni ravnatelj Dušebrižništva za Hrvate u inozemstvu, don Tomislav Markić osvrnuo se i na raseljene Hrvate i njihove pastoralne potrebe.
- Naš narod danas živi sa dva plućna krila, jedno je ono iseljeničko, četiri milijuna hrvatskih iseljenika po cijelom svijetu, a drugo je ono je domovinsko, nešto manje od četiri miljuna u Republici Hrvatskoj i oko tristo tisuća, daj Bože i više kojih je ostalo u našoj drugoj domovini Bosni i Hercegovini. I kao što su ta dva plućna krila u organizmu povezana, tako nas isto može vezati i zajednička molitva krunice. Naka nas očuva jedinstvo našega naroda u molitvi i u zajedničkoj pastoralnoj skrbi za naše iseljenike u cijelome svijetu, a postoje 184 hrvatske katoličke župe, misije i centri - zaključio je don Tomislav, pozivajući sve vjernike da u svoje molitve i molitvu krunice uključe i naše iseljenike i njihove pastoralne potrebe, da nas sveta krunica i naša vjera ujedinjuju.
Foto: Jakov Sučić