- Ivna i ja smo se slučajno, da ne rečen prisilno, upoznali jednoga dana kad su se u Solinu kraj crikve svetoga Kaje sudarila dva „Prometova“ autobusa – jedan iz pravca Kaštili za Split, a drugi iz pravca Splita za Kaštila. Onda smo svi iz ti nesritni autobusi morali izać vanka i čekat miliciju da izvrši uviđaj i zapisnik o toj saobraćajnoj nesrići u kojoj san najnesritnije završija ja – uvod je nove humoreske kaštelanskog autora Nevena Bućana, a koja je danas predstavljena užem krugu javnosti.
Humoreska pod nazivom „Zašto su se ekologinja Ivna Bućan i muž joj Neven zamalo rastavili“, predstavljena je pred prijateljima i suradnicima iz ekološke udruge „Lijepa naša Kaštela“, udruge „Biblijski vrt Stomorija“ i udruge „Ostrog“, koji su s oduševljenjem upijali svaku riječ napisanog.
No, nije se radilo o službenom predstavljanju humoreske, kao još jednog djela izašlog iz pera novinara, publiciste, kroničara i dramskog pisca Nevena Bućana, već je riječ o neobičnom i unikatnom poklonu koji je Bućan pripremio svojoj supruzi Ivni povodom njenog 90. rođendana, ali i 50. godišnjice službenog zajedničkog života.
A današnje okupljanje u Rudinama bilo je upravo to, proslava 90. rođendana najpoznatije kaštelanske ekologinje i proslava Zlatnog pira supružnika Bućan.
U današnje vrijeme imati 90 godina znači uglavnom biti star, nemoćan, na brizi drugih, a Ivna Bućan daleko je od takvih stereotipova. Iako je u svojih 90 godina proživjela, stvorila, realizirala i bila aktivna za nečija tri života, profesorica Ivna Bućan i dalje neumorno radi na projektima vezanim uz zaštitu prirodne baštine i dalje planira aktivnosti kojima rezultat trebaju biti zelenija, čistija i zdravija Kaštela.
Ekologijom se bavila, moglo bi se reći, od djetinjstva, od njenih igara po zelenim padinama Marjana u rodnom Splitu pa preko izbora zanimanja, odnosno kada je djecu u školi učili osnove prirode i biologije.
U sklopu, ali i izvan svog radnog mjesta trudila se probuditi svijest Kaštelana, a i šire, o potrebi očuvanja prirodnih vrijednosti pa je 1976. godine inicirala i pokrenula nastanak Školskog botaničkog vrta u školi Ostrog, dugo godina jedinog takvog u Europi, a i danas jedinog u Hrvatskoj. Nekoliko godina kasnije s kolegama nastavnicima i djecom zasadila je 170 stabala maslina i stvorila najbogatiji maslinik-matičnjak u Dalmaciji. Još 1991. godine na njenu inicijativu osnovana je prva lokalna ekološka udruga „Lijepa naša Kaštela“, kojoj je upravo Ivna Bućan dugo godina bila na čelu. Dvije godine kasnije inicirala je i pokrenula sa suradnicima prvi Kaštelanski praznik cvijeća, a 1995. godine postala je prva predsjednica Prosudbenog povjerenstva Hrvatske za izbor najljepšeg školskog vrta u zemlji. Nakon boravka pape Ivana Pavla II u Splitu, osniva i sa suradnicima zasađuje Biblijski vrt svetišta Gospe Stomorije koji je danas jedan od tek deset sličnih u svijetu i jedini u Hrvatskoj. Prije dvije godine, nakon Školskog botaničkog vrta i Biblijskog vrta osniva i treći kaštelanski vrt, Vrt autohtone flore i vegetacije Kozjaka na području Griže pored Biblijskog vrta, a u tijeku je uređenje Puta križa u tom prostoru.
Tijekom nekoliko desetljeća profesorica Bućan napisala je niz knjiga, poput „Školski botanički vrt“, „Palme u Kaštelima“, „Neka masline i djeca rastu zajedno“, „Kaštela – grad vrtova“, „Biblijski vrt Stomorija“ i druge, a za svoj izniman rad dobila je više vrijednih, životnih nagrada i priznanja, kao što su nagrada grada Kaštela, nagrada Ministarstva znanosti i obrazovanja, nagrada Ministarstva kulture, nagrada Splitsko-dalmatinske županije i još neke.
Za napisati sve na čemu je radila i što je donijela ekologiji Kaštela i Hrvatske, novinaru bi trebalo nekoliko kartica teksta.
Ono što je najvažnije je da je u svom radu imala podršku prijatelja i suradnika, ali nadasve podršku svog bračnog partnera.
I zato je obilježavanje njihovih 50 godina braka jednako važno kao i sve ono što je Ivna Bućan napravila za ekologiju u Kaštelima.
- A kad uvečer skuvaš obid za sutra, jerbo ti u Školski botanički vrtal dolazidu studenti Prirodoslovnog fakulteta, onda rečeš da je boje neka spiza opoćine do obida sutra, da je štetno za žejudac jist ono ča se tek skuvalo i da spiza triba opoćinit od vrućine ka i čovik liti kad čagod radi.... i jopet mi se dikod radi ti tvoji botanički vrtli spojija doručak s večerom – piše u svojoj humoreski Neven Bućan, na simpatičan način pokazujući kako je bilo svih tih godina živjeti u braku s jednom iznimno aktivnom osobom kao što je njegova supruga.
No, unatoč prepečenoj ribi, manistri u juhi koja je znala postati manistra u suvo, jedenju piletine nekoliko dana zaredom, odlascima na predavanja i simpozije... profesorica Bućan već 50 godina, ili kako šjor Neven kaže, i dodatnih 15 u kojima su istrošili bezbroj cipela, ima bezrezervnu podršku svoje jače polovice, a i šjor Neven je u svom radu imao istu podršku svoje supruge.
Čestitke na velikih 90 godina života Ivne Bućan i pola stoljeća braka, u ime prijatelja i suradnika ovog im je dana uputila predsjednica udruge „Lijepa naša Kaštela“ Vera Rilov, zaželjevši im zdravlja i sreće i u budućem životu, kao i u radnim uspjesima.
Tim čestitkama, svojoj profesorici koja joj je utkala ljubav prema prirodi, kao i njenom suprugu, koji novinarima često uskaće u pomoć kada su potrebna znanja iz bogate kaštelanske prošlosti , pridružuje se i potpisnica ovog teksta. Bućanovi, nek vam je sretno!
Foto: Ivana Topić