ODRŽANA EDUKACIJA O SOCIJALNOM MENTORSTVU
U prostorijama udruge Lažani u Kaštel Kambelovcu održavala se edukacija socijalnog mentorstva civilnog sektora u sklopu projekta „Aktivni jučer, danas, sutra“ koju je vodila stručna suradnica iz Instituta za razvoj tržišta rada iz Zagreba. Riječ je o novoj usluzi na području socijalne skrbi u kojoj će se provoditi intenzivan odnos između mentorirane osobe i socijalnog mentora.
Kroz edukaciju se prije svega traže mentori osobama koje su u osjetljivom statusi, kao i osobe starije životne dobi, koje su trenutno isključene iz društva i potrebna im je vanjska podrška.
- Došli smo educirati korisnike i volontere udruge umirovljenika na vašem području za rad s posebno osjetljivim skupinama. Osnova socijalnog mentorstva je stvaranje jednog odnosa povjerenja između socijalnog mentora i mentorirane osobe. Odnosa iz kojeg se razvija jedno samopouzdanje osobe da može pokrenuti neke vlastite korake i preuzeti odgovornost nad vlastitim životom. Potom korak po korak jednim realnim ciljevima doći do smanjenja socijalne isključenosti, naći si neke nove aktivnosti za bavljenje u lokalnoj zajednici. Dugoročni cilj je prevencija i institucionalizacija, dakle da osoba što dulje ostane samostalno i da može živjeti u svome domu – kazala je stručna suradnica Instituta za razvoj tržišta rada Venita Mužak Bešan.
Edukacija je sumjerena ka tome da se zainteresirane educira kako bi bili mentori te će troje mentora preko ugovora biti angažirane kao socijalni mentori.
- Vrijeme educiranja je jedan dugoročni proces. Pretpostavka je da će tijekom vremena se više uključivati i organizacije civilnog društva, ali i institucije u promidžbu ove usluge, s obzirom da je socijalno mentorstvo usluga koja je u veljači ove godine ušla u Zakon o socijalnoj skrbi. Prvi koji su prošli ovu edukaciju su zaposleni Centara za socijalnu skrb gdje smo ovo proljeće kroz cijelu Hrvatsku educirali 250 socijalnih radnika i sada se edukacije šire i na civilni sektor – rekla je Mužak Bešan.
Projekt pod nazivom „Aktivni jučer, danas, sutra“ kroz koji se provodi Edukacija o socijalnom mentorstvu je program podrške osobama starije životne dobi na području Splitsko-dalmatinske županije i svodi se na jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje potrebe lokalne zajednice. Partneri projekta su Splitsko-dalmatinska županija, Matica umirovljenika Omiš i udruga umirovljenika Lažani. Financiran je bespovratnim sredstvima koja su osigurana iz Europskog socijalnog fonda u iznosu oko 356 tisuća kuna i državnog proračuna u iznosu od gotovo 63 tisuća kuna, ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 419 tisuća kuna. Projekt se provodi godinu dana od prosinca 2021. do prosinca 2022. godine.
Domaćin Edukacije socijalnog mentorstva bila je udruga Lažani na čelu s predsjednikom Matom Tarašom, kao i koordinator projekta Žarko Belošević, predsjednik Matice umirovljenika Splitsko-dalmatinske županije.
- Nakon trodnevne edukacije će biti određena tri mentora koja će u narednih šest mjeseci vršiti potrebe skrbi o starijim osobama. Mentori će imati ograničen broj ljudi s kojima će moći raditi. U dogledno vrijeme, ako se ukaže još koji projekt nastojat ćemo ga realizirat kako bi se nastavila usluga mentorstva. Tko će se moći uključiti u korištenje usluga socijalnog mentora ovisit će o socijalnom statusu osobe, to znači da ćemo biti i u kontaktu sa Centrom za socijalnu skrb kako bi se odlučilo o mentoriranju osobe – kazao je Belošević i dodao da će se kroz projekt provoditi i druge aktivnosti koje se mogu ponuditi umirovljenicima kao što su Nordijsko hodanje, Edukacija rada na računalu i slično.
Foto: PGK