Ovih dana pojedini stanovnici ulice Put Dragočeva u kaštel Sućurcu na adrese brojnih medija, ali i nadležnih službi, tvrtki i institucija poslali su pismo u kojem se osvrću na činjenicu da pojedina domaćinstva u toj ulici nisu obuhvaćena projektom aglomeracije, odnosno izgradnje vodovodne i kanalizacijske mreže, a u isto vrijeme započinju radovi za one koji su se našli u projektu, a da svim stanovnicima nisu stigle obavijesti o početku i rokovima radova te nisu osigurani alternativni putevi do domova.
Autori pisma navode kronologiju događanja na početku radova i sve one kojima su se obratili za pomoć i informaciju.
- ... zove me predstavnik izvođača i kaže da je njihov propust što nas nisu unaprijed obavijestili, a da alternativnog puta nema. Na moje pitanje što je sa dostavom vode nama sa cisternama, kaže da kada će nam dolaziti cisterna neka mu najavimo dan-dva ranije pa će ju onda propustiti.
Kažem mu da zna li ona da u susjedstvu imamo ozbiljno bolesne i stare ljude da li da u slučaju potrebe za hitnom pomoći i to najavimo dan-dva ranije, nema odgovora.
Mi smo prije dvije godine imali dva velika požara vrlo blizu kuća, ako krene gorit hoće li i vatrogasci pričekati dan-dva? Ni na to nema odgovora. Nemamo informaciju ni dokle će nam se ulica raskopati, nemamo informaciju da li je negdje osigurano mjesto za parkiranje automobila ili da ih samo ostavimo uz cestu. Tko u tom slučaju odgovara za eventualne štete?
Istovremeno je sa skrivenog broja mojeg supruga nazvao predstavnik Vodovoda koji kaže da se ne zna dokle će radovi trajati, jer to ovisi i o stanju na terenu, a i zašto nam tu informaciju ne da Grad jer da sve dozvole za izvođenje radova izdaje Grad i da su to što mi nećemo dobiti priključak vode u ovoj fazi radova krivi inženjeri i projektanti a ne on. I da b bilo lijepo da se malo strpimo jer, raditi se mora da bismo dobili vodu. Ovo sad već zvuči kao ruganje. Kaže da policiju o zatvaranju ceste nisu ni dužni obavijestiti jer naša ulica spada u nerazvrstane ceste. Znači li to da ja danas mogu parkirati svoj osobni automobil nasred ulice? Pa imamo staračka i bolesna kućanstva u susjedstvu, da li netko očekuje da oni tegle namirnice iz sela pješice uzbrdo? Ljudi se pripremaju za zimu imaju naručena drva koja im se ne mogu dostaviti i ne zna se kada će se moći,... Nama je drago da se nešto radi u Gradu Kaštela, ali nije nam drago da se nas stavlja u neravnopravan položaj, naspram ostalih stanovnika i nikako nam nije drago da nas se pri izvođenju radova ugrožava – manji je dio iz pisma pristiglog i na našu adresu.
Komentar pisma i odgovore potražili smo u VIK-u, odakle su nam odgovorili da je nakon ovog pisma predstavnik investitora na zahtjev VIK-a izašao na teren i kontaktirao stranku ite pokušao objasniti proceduru oko izvođenja radova.
Iz VIK-a su i proslijedili očitovanje o planiranim radovima.
- Trasa 225.11, na kojoj se trenutno izvode građevinski radovi, proteže se od vodospreme Kaštel Sućurac 2 do prikazanog križanja (odvojka male ulice zapadno od ulice Put Dragočeva). Za cijelo vrijeme izvođenja radova omogućen je pristup stambenim objektima uz trasu 225.11. Na trasi 225.1 Izvođač planira sukladno Ugovoru osigurati pristup stambenim objektima, a za bilo kakvu intervenciju (opskrba vodom, pražnjenje jama ... ), kao i do sada, Izvođač će prema dogovoru osigurati prolaz. Na navedenim trasama predviđena je ugradnja kanalizacijskog kolektora, vodovodne cijevi te tlačnog cjevovoda između CS Kaštel Sućurac 2 i VS Kaštel Sućurac 2. – stoji u očitovanju.
Iz VIK-a su također poslali obavijest za sve one koji nisu obuhvaćeni projektom aglomeracije.
- Nastavno na upite građana s područja Kaštela i Trogira čije kuće nisu obuhvaćene projektom aglomeracije Kaštela-Trogir, napominjemo kako nemaju razloga za zabrinutost, jer će Vodovod i kanalizacija Split kroz buduće planove i projekte izgradnje kanalizacijske i vodoopskrbne mreže zajedno s jedinicama lokalnih samouprava nastojati obuhvatiti sve korisnike koji nisu uključeni u ovaj projekt.
Važno je napomenuti kako ViK Split nikako ne može odstupati od obuhvata projekta aglomeracije Kaštela-Trogir sufinanciranog sredstvima EU, jer je isti zadan i financijskim sredstvima i vremenskim okvirom te nisu dopuštena ni moguća odstupanja od istog. Većina zahtjeva građana koji bi željeli naknadno biti obuhvaćeni ovim projektom predstavlja odstupanje od dobivenih lokacijskih i građevinskih dozvola što nije dozvoljeno, a ujedno sa sobom povlači i povećanje troškova ukupnog projekta te produženje zadanih i dopuštenih rokova za financiranje.
Aglomeracija Kaštela-Trogir je projekt sufinanciran od strane fondova Europske unije pri čemu je udio ViK-a u financiranju svega 6,04 posto čime je utjecaj ViK-a na ukupnu vrijednost i opseg projekta vrlo ograničen. Pored ViK-a, ovaj projekt financiraju i Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske i Hrvatske vode sa po 12,09 posto učešća te kohezijski fond EU u ostatku planiranog učešća od 69,78 % investicije
Cilj projekta aglomeracije Kaštela-Trogir jest povećanje priključenosti stanovništva na sustave javne vodoopskrbe i odvodnje, ali sukladno unaprijed zadanim okvirima projekta koji kao svi EU-sufinancirani projekti, podliježe vrlo rigidnim pravilima i kontrolama. Težnja VIK-a i dalje ostaje da vodoopskrba i odvodnja stignu do što većeg broja korisnika no na žalost to, zbog svih prethodno navedenih razloga, nije moguće u cijelosti ostvariti putem ovog projekta aglomeracije. Za sve dijelove koji nisu u obuhvatu projekta aglomeracije, ViK i Agencija EKO Kaštelanski zaljevi poduzeli su niz aktivnosti u pripremi novih projekata za koje je također planirano financiranje putem sredstava EU fondova.
Za sve dodatne informacije i pojašnjenja možete se obratiti na e-mail:
Da Grad sudjeluje, zajedno s VIK-om i agencijom Eko Kaštelanski zaljev u rješavanju problema objekata koji isu obuhvaćeni aglomeracijom, potvrdili su nam i u Gradu Kaštela, navodeći da su neka od tih kućanstava već spjena, a za neke je u tijeku izrada projekta te da će se nastojati što prije riješiti pitanje vodovodne i kanalizacijske mreže za većinu stanovnika, no o rokovima nitko u ovom trenutku ne može govoriti.
Foto: arhiva PGK