ZAPOČELI 13. DANI LUKE BOTIĆA
Trinaesto izdanje manifestacije ''Dani Luke Botića'', započelo je sinoć u dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću, programom u kojem je predstavljen projekt ''Spasimo od bijede Bijednu Maru'', djelo solinskih osnovnoškolaca i njihovih mentora na čelu s profesoricom Hrvatkom Kukom te izlaganjem profesorice dr. Sanje Knežević i književnika Tomislava Marijana Bilosnića na temu Botićevih studentskih dana provedenih u Zadru.
Đakovački kulturni krug i Udruga Opor- Botići već godinama njeguju ovu kulturnu manifestaciju koja za cilj ima promociju lika i djela hrvatskog književnika Luke Botića. Program manifestacije održava se u Kaštelima i u Đakovu te tako povezuje ova dva grada te preko njih i hrvatski sjever i jug.
Uz gostujuće predavače, dr. Jurica Botić iz Udruge Opor- Botići, pozdravio je i predstavnike domaćina Grada Kaštela , savjetnika gradonačelnika Grgicu Benutića i pročelnicu Upravnog odjela za društvene djelatnosti Antoniu Kljajić, kao i Mirka Ćurića voditelja đakovačkog dijela ove manifestacije, a ujedno i dopredsjednika Društva hrvatskih književnika. Posebnu dobrodošlicu poželio je i predstavnicima osnovnih i srednjih škola.
Nakon uvodnih pozdrava Botić je riječ predao Hrvatki Kuko koja je okupljenima govorila o projektu u kojem su se posvetili Luki Botiću, a koji je realizirala sa svojim kolegama i učenicima iz osnovne škole Don Lovre Katića iz Solina.
- U protekloj godini u suradnji s Centrom za izvrsnost Splitsko-dalmatinske županije, proveli smo projekt pod nazivom ''Spasimo od bijede Bijednu Maru'' nazvan po naslovu Botićeve pripovijetke. Ciljeva je bilo mnogo, ali onaj glavni cilj bio je otrgnuti zaboravu djelo Luke Botića ''Bijedna Mara'' i sačuvati uspomenu na tu istinitu, a zaboravljenu priču o nesretnoj ljubavi Turčina Adela iz Klisa i kršćanke Mare iz Splita - kazala je Kuko.
Solinski učenici su svoje upoznavanje sa likom i djelom Luke Botića i njegove književne ostavštine manifestirali kroz razne kreativne zadatke. Napravili su tako radijsku emisiju, digitalnu slikovnicu, bili na izletima na Klisu i u Splitu gdje su se upoznali sa lokacijama važnim za Botićev život i život njegovih književnih likova.
Književnik Bilosnić govorio je kulturološkim, političkim i gospodarskim aspektima koji su vladali u Zadru u vrijeme kada je Botić u njemu boravio, dok je profesorica Knežević sa Sveučilišta u Zadru, publici približila književnikov život za vrijeme studija i odnose s ljudima, posebice odnos s Mihovilom Pavlinovićem. U tom je razdoblju životne formacije Botić razvio i ideje koje je kasnije razradio u svom javnom i književničkom životu.
- Drugi dio programa koji se događa u Đakovu prilagođen je više slavonskom miljeu, tako da nam je uz ovu ovdje temu, glavna programska tema činjenica da je ove godine 170. obljetnica kako je Botić došao u Đakovo i tamo ostao jedanaest godina te stvorio svoja poznata djela. Pripremamo tako večer poezije, pjesničko natjecanje, ali i otvaranje izložbe Zdravka Ćosića ''Mediteranski motivi panonskog slikara'' - kazao nam je Ćurić, voditelj đakovačkog dijela manifestacije.
Manifestacija završava 22. kolovoza, na Botićev smrtni dan, kada će izaslanstva dvaju gradova i udruga otići na groblje gdje će položiti cvijeće ,zapaliti svijeće i održati prigodno slovo za godišnjicu smrti književnika koji svojim likom i djelom povezuje ljude i gradove.
Foto: Ivana Topić