U GODINU DANA 35 SLUŽBENIH PRIJAVA
U posljednjih par mjeseci u našu redakciju stiglo je nekoliko upozorenja čitatelja koji se žale na vidljiva onečišćenja u moru koja su nastala ispuštanjem fekalija, kao i onih koji su se žalili na nesnosan smrad koji se širi iz šahti, odnosno rešetki koje su postavljene na friško asfaltiranim cestama gdje su odrađeni poslovi aglomeracije.
Za nadzor i obilazak, odnosno provjeru kritičnih točaka sustava odvodnje bilo da je riječ o prijavi građana ili redovitom obilasku zaduženi su vodni redari Vodovoda i kanalizacije Split. Vodni redar djeluje i na području Kaštela, a koji je njegov zadatak kazali su nam iz ViK-a.
- Vodni redari vrše nadzor priključenja objekta na sustav vodoopskrbe i odvodnje, nad ispustima otpadnih voda iz objekata fizičkih i pravnih osoba, kao i nadzor nad septičkim jamama: pražnjenje, nepropusnost, izgradnja i održavanje septičkih jama – pojašnjavaju.
Iz ViK-a su naveli i koliko prijava su imali u posljednjih godinu dana te na koji način se mogu prijaviti određeni postupci, konkretno ispuštanje fekalija koje nisu u skladu sa zakonom.
- U posljednjih godinu dana imali smo 35 dojava građana na području Kaštela. Neovisno o prijavama vodno redarstvo vrši svakodnevne obilaske i provjere kritičnih točaka sustava. Sva saznanja o nezakonitostima i informacije iz djelokruga rada vodnih redara mogu se prijaviti anonimno putem digitalnog web obrasca, e-maila, u centru za potrošače VIK-a, ili pozivom na broj 021/545-900 – naveli su i dodali da su do sada izdali nekoliko Rješenja, no prema odgovoru se da zaključiti da je riječ o dogovoru, odnosno opomeni.
Kazne za fizičke osobe od dvije do deset tisuća kuna
- Izdali smo nekoliko Rješenja jer smo uvijek težili k tome da kao javni isporučitelj vodne usluge s našim strankama pokušamo prvo razgovorom zajednički riješiti probleme na obostrano zadovoljstvo, a tek nakon toga primijeniti zakonske odredbe koje uključuju kaznu za nepostupanje – ističu iz ViK-a.
Kazne za nepostupanje iznose od 20 tisuća kuna do 100 tisuća kuna za prekršaj pravnih osoba (+ kazna od tisuću do pet tisuća kuna odgovornoj osobi), a fizička osoba kaznom u iznosu od 2 tisuće do 10 tisuća kuna ukoliko ne prazni individualni sustav odvodnje.
Uz to vodni redar, u obavljanju nadzora ovlašten je fizičkim osobama, obrtnicima te pravnim osobama koje su povrijedile odredbe Zakona odnosno propisa čiju primjenu vodni redar nadzire, rješenjem narediti uklanjanje protupravno postavljenih vodnih naprava i zabraniti obavljanje radova.
Kako su nadalje naveli u svom odgovoru, cilj VIK-a Split je bio provesti edukaciju i upoznavanje građanstva na terenu s vodnim redarima i njihovim ovlastima. VIK Split je to napravio kroz razne brošure i WEB stranicu kako bi olakšao svima protočnost prijava putem aplikacije. Tijekom posljednje dvije godine vodni redari VIK-a Split obavili su preko 300 izvida na terenu po prijavama građana, udruga i pravnih osoba.
Naime, na službenim stranicama Vodovoda i kanalizacije Split postoji rubrika Vodni redari, gdje se mogu prijaviti nezakonit priključak na vodoopskrbu, nepropisno pražnjenje septičkih jama i nezakonita upotreba hidranta. Prijava je jednostavna, potrebno je navesti adresu, odnosno mjesto i grad gdje je nezakonitost uočena, potom mail osobe koja prijavljuje, uz poruku koja se može napisati te se ujedno mogu priložiti fotografije ili video.