Iako je jučerašnja 8. sjednica Gradskog vijeća sazvana kako bi se podnio izvještaj o tijeku radova na projektu Aglomeracije, vijećnici su se za vrijeme aktualnog sata ponovno dotaknuli gorućih pitanja vezanih uz radove. Uz to, osim komunalne, vodovodne i prometne infrastrukture, osvrnuli su se uglavnom na društvene i socijalne probleme.
Prvi za riječ se javio vijećnik Željan Jurlin kojeg je zanimalo je li Grad na bilo koji način i ako jest na koji, sudjelovao u dodjeli koncesije za Opor Bijaći, gdje se namjeravaju graditi vjetroelektrane. Kako je kazao, ima opravdanih razloga vjerovati i sumnjat da se radi o istom rukopisu kao Krš – Pađene te je zatražio pisani odgovor koji će dobiti i na pitanje koje je uputio još na prošloj sjednici, a riječ je o usklađivanju s novim Zakonom kojim je država od lokalne zajednice preuzela raspolaganje pitkom vodom. Zanimalo ga je kakav je stav Grada po tom pitanju te može li to podrazumijevati moguće poskupljenje vode.
Osim o raspolaganju pitkom vodom, bilo je riječ i o morskoj i to o ocjenjivanju kakvoće mora na plažama na što se osvrnuo vijećnik s Berketove liste Goran Samardžić. Predložio je da se osim na 11 lokacija na području grada gdje se mjeri kakvoća mora, ispitivanje proširi na još tri lokacije u Nehaju, na Divuljama i na Sokolani u Sućurcu. Samardžića je zanimalo i što je s prostorom vile Nike, kada se planira preseliti Turistička zajednica grada, kao i vjenčaona. Kako je kazao gradonačelnik Denis Ivanovića, preseljenje bi trebalo biti nakon sezone.
Da se vila Nika iskoristi za takvu namjenu, vijećnik Josip Berket pri svom izlaganju je izrazio negodovanje, kazavši da je vila reprezentativna i da može prezentirati Grad kroz kulturna događanja kao što je to slučaj s Baletnom školom i dvorcem Vitturi. Berket se osvrnuo i na problem kućnog ineterneta gdje, kako je kazao, jako loš signal u kućnim ruterima i da je jedino rješenje da se optički kabel koji je već dogovoren i u realizaciji sa glavne kaštelanske ceste pruži u okolne ulice
Osim interneta, Berketa muči i parkiranje na neobilježenim mjestima, jer kako je kazao 80 posto parkiranih automobila nisu na obilježenom prostoru. Dolazak u mjesto sa autom nije potreba, nego luksuz. Cijela Polantana je bez naplatih mjesta, zaključio je Berket.
Još jedno pitanje bilo je za direktora Zeleno i modro Alena Lučića kojeg je HDZ-ov vijećnik Mario Škopljanac pitao o pražnjenju kanti za otpatke uz šetnicu i na plažama i to od Đardina do Palaca, gdje su potrebna dodatna pražnjenja zbog količine otpadaka. Rečeno je kako će se od 25. srpnja urbane kante prazniti svaki dan i to dva puta dnevno do kraja sezone.
Stambenom zbrinjavanju mladih obitelji zanimalo je vijećnika Nezavisne liste mladih i Akcije mladih Maria Serajlića te je zatražio da ga se informira je li Grad radio analizu potreba stambenog zbrinjavanja mladih obitelji koji nemaju riješeno stambeno pitanje. Potom, kakav je status projekta u Rudinama, koliko se planira zbrinuti mladih obitelji i kada će se realizirati taj projekt. Ujedno se osvrnuo na lokacije za poticanju stanogradnje u Kaštelima, pogotovo na nekretninama u vlasništvu RH gdje bi se mogla primijeniti uredba Vlade o darovanju nekretnina prema jedinicama lokalne samouprave.
- Osobno sam pronašao dvije čestice u ulici Tina Ujevića u Rudinama gotovo 3 tisuće kvadrata, gdje postoji još takvih nekretnina – pitao je Serajlić. Odgovor je dobio od gradonačelnika koji je kazao da za POS-ove stanove ima prijavljenih 70 do 80 obitelji te da se čeka odobrenje kako bi mogla pokrenuti daljnja procedura u suradnji sa APN-om.
Uz to Serajlića je zanimalo zašto ne radi Gradska ribarnica u Starome. Konkretan i jasan odgovor je dobio od šefa Komunalnog pogona Ivana Čaglja koji je rekao kako je ribarnica zatvorena po nalogu veterinarske inspekcije, jer su standardi sve zahtjevniji, a kako ribarnica nije imala niti 15 kvadrata u njoj je nemoguće bilo napraviti sanitarne uvjete koji bi odgovarali sadašnjim zahtjevima.
Vijećnica MOST-a Meri Bedalov dotaknula se gradnje srednje škole u Lukšiću, naglasivši kako ne treba odustajati od tog projekta kojeg treba proširiti i osmisliti da dobije ime Srednjoškolsko sveučilišni kampus Grada gdje bi se uveli novi smjerovi programiranja, 3D modeliranja i ostalih u IT industriji, a potom i sveučilišne smjerove koji bi pratili srednju školu, jer bi prema njenim riječima takav jedan projekt bio dobar ne samo za obrazovanje, nego i iza turizam.
Vijećnici su se još dotaknuli hortikulturnog uređenja oko novog groblja u Kambelovcu, postavljanja video nadzora kraj Dudanovog parka gdje su polupodzemni spremnici. Potom o proširenju Županjske ulice u Starome, rješavanju potoka u ulici Kralja Krešimira u Kambelovcu te o rasvjeti konkretno kroz Put Zagoraca i kardinala Franje Kuharića. HDZ-ov vijećnik Teo Antunović ponovno je zatražio da se potakne Hrvatske ceste na izgradnju nogostupa s južne strane brze ceste od nogometnog igrališta Jadran, pa sve do Metroa.
Još malo o aglomeraciji
Iako će vijećnici pitanja s jučerašnje sjednice vezana uz radove na projektu Aglomeracije dobiti pisanim putem, na neka koja su ponovili vijećnici u aktualnom satu, odgovor je dao gradonačelnik Ivanović.
Jasan i glasan bio je HSP-ov vijećnik Ante Komljen koji je kritizirao kopanje i krpanje cesta koje je iz dana u dan sve gore, a iz mjeseca u mjesec sve dublje. Nastojeći skrenuti pažnju na izvođače koji, kako je kazao samo bace prst asfalta te da tim kaubojima treba stati u kraj i uputiti nadzor tamo gdje se radi. Zatražio je da se na idućoj sjednici pojavi netko iz tvrtke Strabaga, pitajući zašto se nisu pojavili na jučerašnjoj sjednici.
Kritika je upućena i na postavljanje šahti, ali i na smrad te fekalije koje kroz potoke ulaze u more o čemu je govorio vijećnik Jurlin kojeg je zanimalo koliko je kazni do sada napisano onima koji se nisu spojili na novu kanalizaciju, a imaju takvu mogućnost. Gradonačelnik je na to ponovio, ono što je rekao na sjednici i direktoru ViK-a da nema informaciju da je vodni redar ikad ikog kaznio te da Gradske službe apeliraju da se krene s time te da će vršiti pritisak.
O legalnim ispustima zgrada i škola, ali i ostalih dotaknuo se i vijećnik Teo Antunović kojeg su zanimali i takozvani džepovi koji ostaju neobuhvaćeni projektom aglomeracije, što će Grad napraviti po tom pitanju, da li će sa svoje strane potaknuti projekt nove aglomeracije u suradnji sa ViK-om.
- Postoji dio B paketa koji obuhvaća Rudine - Radun, on bi trebao narednih dana izaći na javno savjetovanje, nadam se u prvom dijelu iduće godine, a u ožujku, odnosno travnju bi mogli krenuti radovi. Što se tiče džepova, redovito ih evidentiramo, uglavnom sve te džepove projektira Eko agencija Kaštelanski zaljev, neki su blizu dozvola, a neki u fazi projektiranja. Prema grubom izračunu nakupilo se oko 150 milijuna kuna za radove. Krajem kolovoza ćemo imati zajednički sastanak s predstavnicima Hrvatskih voda, pa ćemo vidjeti model financiranja i toga dijela projekta – zaključio je Ivanović.