JAMSTVENI ROK JE PET GODINA, NEDOSTACI ĆE SE MOĆI PRIJAVITI
- Evidentno je da će se radovi dovršiti prije roka, o nikakvim kašnjenjima nema uopće niti govora. Je li nešto može brže i efikasnije, sigurno da može. Projekti idu svojom dinamikom, situacija ima izazovnih i onih koji sa sobom nose određene probleme, sve činimo da te probleme otklonimo – kazao je danas direktor Vodovoda i kanalizacije Split Tomislav Šuta sudjelujući na sjednici Gradskog vijeća kako bi informirao prisutne o trenutnom stanju na radovima Aglomeracije.
Šuta je istaknuo kako je projekt Aglomeracije Kaštela - Trogir jedan od najvećih projekata na ovom području, oba ugovora na području Kaštela trebala bi biti okončana do konca proljeća sljedeće godine, odnosno do ljeta 2023., do kad bi sve skupa trebalo biti realizirano i stavljeno u funkciju. Šuta je time potvrdio da bi poslovi trebali biti gotovi i prije samog roka, a to je prosinac 2023. godine.
- U prethodnom razdoblju do sada je što se tiče odvodnje, odnosno kanalizacijske mreže, izvedeno 60 kilometara, od mogućih 110. Očekuje se preko 4 tisuće novih kućnih priključaka na kanalizacijsku mrežu, za sada su stvoreni preduvjeti za priključenje oko 2525 kućanstava. Napominjem, kad priključci budu napravljeni i odrađeni oni se u određenim situacijama ne mogu staviti u funkciju dok se ne izvrše sva potrebna snimanja. Što se tiče vodoopskrbe, izgrađeno je preko 17 kilometara nove mreže, a rekonstruirano je skoro 27 kilometara, tu se očekuje ukupno do realizacije projekta da se izvede nekih 60 kilometara. Što se tiče broja novih priključaka na vodoopskrbnu mrežu, do sada su podnesena 283 zahtjeva koja su obrađena i do sada je izvršeno nekih 100-tinjak priključaka – kazao je Šuta.
- Ono što se također pojavljuje na terenu jesu i imovinsko pravni odnosi, oni kao takvi su u 90 posto slučajeva riješeni, ostao je još postotak koji očekujemo da se u konačnici riješi. Ima i situacija u kojima, nešto što je izvlašteno i provedena je procedura, dogodi se da retroaktivno dođe do blokada i zaustavljanja radova. Sve to skupa oduzima vrijeme, ali i potencijalno podrazumijeva i zahtjeve za potraživanja od strane izvođača. Također, što se tiče samih izvođača, imamo situacije u kojima s njima nismo zadovoljni, situacija u kojima se oni jednostavno ne pridržavaju rokova ili bude situacija gdje građani prijave određen stvari koje po njima ne bi trebale biti dozvoljene. Mi kao Vodovod i kanalizacija, kao predstavnici investitora u suradnji s Gradom Kaštela, dajemo svoj maksimum da se sve takve situacije riješe.
Ovom prilikom direktor ViK-a je informirao vijećnike o radovima koji će se izvoditi u pojedinim ulicama do kraja kolovoza.
- Do konca srpnja ispod D8, asfaltiranje Put Starina u Sućurcu, Put Zagoraca, Cesta dr. Franje Tuđmana, Polićeva ulica i Bagulova u Novome, Ulica Gaje Radunića u Novome, ulica Sinokoše u Lukšiću, Omiška ulica i Ulica bana Jelačića u Starome. Potom Podlukovo u Sućurcu i Gospin put koji je već trebao biti odrađen i cesta Plano. U kolovozu se planira nastavak Ulice Gaje Radunića u Novom, Ulica Fulgencija Careva i Augustina Šenoe u Gomilici, Ulica don Frane Bege, Gospe od anđela i Cesta dr. Franje Tuđmana u Kambelovcu, Kralja Petra Svačića u Lukšiću te Maslinarska, Omiška ulica i Ulica bana Jelačića u Starom – naveo je Šuta.
Vijećnici će konkretne odgovore dobiti pisanim putem
Nakon Šutinog izlaganja krenula su pitanja vijećnika, većinu je zanimala dinamika radova te zašto se dugo čeka na asfaltiranje ulica gdje su poslovi aglomeracije dovršeni, bilo je pitanja o loše postavljenim šahtama, o smradu koji se širi iz istih, kao i o tome zašto se dugo čeka na spajanje priključaka za vodu. Međi pitanjima je bilo i onih tko će snositi odgovornost za loše odrađene poslove, postoji li model kažnjavanja, ali i o rokovima završavanja poslova uz konkretno navođenje ulica, gdje radovi traju duže vrijeme te o takozvanim džepovima, odnosno ulicama koje nisu obuhvaćene projektom aglomeracije.
Pitanja su Šuti postavljali Goran Samardžić, Meri Škopljanac, Teo Antunović, Željan Jurlin, Milija Baldić Lukšić, Mario Serajlić, Ante Komljen i Josip Berket koji su ukupno postavili preko dvadeset pitanja. Zbog velikog broja pitanja, koja su zahtijevala konkretne odgovore predsjednik Vijeća Ivan Udovičića predložio je da vijećnici naknadno dobiju pisane odgovore.
Ovaj prijedlog o pisanom odgovoru posebno je zasmetao vijećnici Meri Škopljanac koja je glasno negodovala, kao i Mariju Serajliću koji tražio od Udovičića konkretan odgovor na koji način i do kad će stići pisani odgovori. Obvezivanje na pismenu korespondenciju zatražio je i vijećnik Josip Berket. Da će na sva pitanja pisano odgovoriti potvrdio je Šuta.
- Kontinuirano dobivamo pitanja, maksimalno smo otvoreni i u zakonskom roku odgovaramo. Tu smo da probleme rješavamo i nitko od problema ne bježi. Samo bih se osvrnuo, što se tiče Vodovoda i djelatnika Vodovoda i samog projekta možemo biti ponosni što je ovaj projekt u ovoj fazi i koliko je on izveden. Mi smo kao društvo, s obzirom na projekte koje imamo koji su veći i od Pelješkog mosta, napravili i reorganizaciju i nismo imali broj povećanja ljudi u odnosu kad smo počinjali, a obujam posla je narastao poprilično. Sve kolege koji sudjeluju na mrežama i na aglomeraciji daju ogroman obol da se ovo sve skupa realizira. Moram kazati, za sada smo mi skoro jedini Vodovod u državi koji nije penaliziran. U prosjeku vam se penalizira 25 posto, dakle trenutno je nula. Imamo niz kontrola i ovo nisu standardni projekti koji imaju posebnu dimenziju - kazao je Šuta i ponovio.
- S rokovima se ne kasni, prije roka će se sve izvršiti, ali neke stvari po pitanju imovinsko- pravnih odnosa ako ne bude moguć u tim rokovima, morat će se uklonit iz samoga projekta. Kad se kaže da se puno čeka, postoje razlozi. Kod čekanja na asfalt je stvar koja je dio procedure i takvu je treba prihvatiti. Što se tiče smrada i dalje je još uvijek nedovoljan broj priključaka i kad se svi priključci dogode, taj problem će biti otklonjen. Po pitanju šahti nisam upoznat, informirat ću se i poduzet ćemo radnje po pitanju toga – zaključio je.
Jamstveni rok je pet godina u tom vremenu moći će se prijaviti nedostaci
Apelirao je na sve koji smatraju da im se dogodila bilo kakva šteta na projektu, privatnom posjedu ili na javnoj površinu da to i prijave. Jamstveni rok je pet godina i izvođač je dužan u tom periodu otkloniti sve ono što je detektirano kao nedostatak.
Ujedno, građani imaju priliku informirati se o radovima na projektu kod službenika VIK-a, koji je na usluzi građanima u prizemlju bivše kemijske škole utorkom i četvrtkom od 10 do 12 sati, na što je pozornost skrenuo gradonačelnik Denis Ivanović navodeći kako je dobro da službenik Vodovoda osim četvrtkom od sad radi i utorkom.
- Ono što sam u zadnjih par navrata prigovorio, često vaše službe probleme oko projekta aglomeracije upute na Grad. Uistinu surađujemo, koordiniramo maksimalno, ali nema smisla da nešto što je vaš problem prebacujete nama, a onda se mi opet moramo obratit vama. Utorkom najčešće građani dolaze kod nas i bilo bi dobro da onda iz prve ruke dobivaju informacije – kazao je Ivanović koji se također osvrnuo na određene probleme među kojima su brojna gradilišta, jer je puno ulica „otvoreno“ i nisu završene te da se dugo čeka na asfaltiranje, naglasivši kako ga čudi da se jednoj ozbiljnoj tvrtki poput Strabaga događa da šahte nakon postavljanja propadaju. Ujedno je apelirao da se završavaju ulice koje se spajaju sa državnom cestom D8 i Cestom dr. Franje Tuđmana, jer nije dobro da se najprije završavaju ogranci, a potom važnije prometnice