Iako je predsjednik Gradskog vijeća Ivan Udovičić na današnjoj sjednici, u skladu s postojećim Poslovnikom, dužinu vijećničkih pitanja, zbog kojih su sjednice znale trajati po nekoliko sati, ograničio na točno 60 minuta, odnosno jedan sat, sjednica je trajala više od šest sati. Razlog je bio u broju točaka dnevnog reda i pojedinim vijećnicima koji su skoro o svakoj točki željeli iznijeti svoj stav, postaviti pitanja i raspravljati.
A u sat vremena vijećničkih pitanja i prijedloga glavna tema bili su dinamika i način izvršenja radova u sklopu aglomeracije Kaštela - Trogir. Te teme dotakao se vijećnik Nezavisne liste mladih i Akcije mladih Mario Serajlić, koji je naveo da su građani svakim danom sve nezadovoljniji te je postavio pitanje zašto je u isto vrijeme otvoreno više gradilišta, kada izvođači tu dinamiku ne mogu pratiti, a predložio je i da se organizira brža i jednostavnija komunikacija između građana i nadležnih.
Vijećnica s Berketove liste Meri Škopljanac Gagić postavila je pitanje zašto se pri organizaciji i dovršetku pojedinih radova ne vodi računa o situaciji na terenu te je ustvrdila da se radovi na pojedinim lokacijama izvode loše te da građani trpe značajnu štetu.
HSP-ovac Ante Komljen i na ovoj je sjednici pojedine izvođače radova na aglomeraciji nazvao bahatima, a kritizirao je i činjenicu da se građane ne informira o tijeku radova i eventualnim problemima. Zatražio je da Grad stane „ispred građana“ te da se oformi svojevrsna komisija koju bi činili vijećnici i predstavnici Grada, a koja bi po potrebi utvrdila stanje na terenu te štitila interese građana.
- Iako radovi aglomeracije nisu naša nadležnost i ne možemo donositi odluke niti previše utjecati na sve što se događa jer je investitor Vodovod i kanalizacija, s problemima na terenu suočeni smo svakodnevno, a gradske službe na rješavanje tih problema izgubile su toliko vremena da smo zapostavili neke naše projekte. Iako problema ima svugdje, u ovom trenutku najveći problemi su iznad magistrale, u ulicama gdje su radovi dovršeni, a čeka se asfaltiranje. Zašto je to tako nemam potpun odgovor. Zbog svega što se događa, u četvrtak u Gradu imamo sastanak s predstavnicima VIK-a, Hrvatskih voda, izvođača i nadzora i nadam se da ću dobiti konkretne odgovore. Isto tako, pozvat ćemo na sjednicu u srpnju ponovo direktora VIK-a kojem ćete i vi i mi iznijeti sve što nas muči i tražiti odgovore – kazao je između ostalog gradonačelnik Denis Ivanović.
Cijene porasle, ali plaće ne
Odvoz otpada također je bio tema ovih vijećničkih pitanja, među njima i Ante Komljena koji je zatražio od direktora tvrtke Zeleno i modro da se s povećanjem cijene, ali i opsega posla, povećaju plaće djelatnicima koji rade na odvozu otpada.
- Ljudi stvarno rade i treba ih nagraditi, a uz to, s plaćama koje imaju uskoro nam neće imati tko raditi – ustvrdio je Komljen i dobio optimistično obećanje direktora Alena Lučića.
Berketovog vijećnika Gorana Samardžića zanimalo je radi li Grad nešto po pitanju reguliranja cijene otpada za građane te male i srednje poduzetnike, ustvrdivši da se u vrijeme kada je Čistoća odvozila otpad nije odvajalo, a cijena je bila znatno niža. Na to mu je gradonačelnik Denis Ivanović kazao kako „čistoća grada košta“, a taj odgovor naknadno je kritizirao nezavisni vijećnik Josip Berket.
Kada se konkretno može očekivati početak realizacije projekta uređenja rive u Sućurcu, kada će započeti radovi na Pastoralnom, odnosno Kulturnom centru u Lukšiću, imaju li Kaštela plan čišćenja ulica te hoće li se smanjiti prirezi i porezi kako bi se pomoglo građanima i poduzetnicima u ovim vremenima, neka su od pitanja koje su za govornicom postavili HDZ-ovac Teo Antunović, Mostova vijećnica Milija Baldić Lukšić i SDP-ovac Mario Banovac.
A od gradonačelnika smo doznali da će radovi na Pastoralnom započeti ove jeseni , da će projekt uređenja koštati oko 10 milijuna kuna te da će se pokušati osigurati dio sredstava putem ITU mehanizama.
Isto tako, vjerojatni početak prve faze radova na uređenju rive u Sućurcu, prema badanjima gradonačelnika, trebao bi biti u drugoj polovici sljedeće godine.
Smanjenje poreza i prireza, kako je sam gradonačelnik kazao, bilo je jedno od njegovih predizbornih obećanja, no čeka pravi „tajming“, jer objasnio je da gradski proračun raste, ali rastu i rashodi, a kao primjer naveo je da je Grad do sada troškove električne energije za javnu rasvjetu plaćao 1,7 milijuna kuna, a po novoj odluci za lokalne samouprave, godišnji trošak iznosit će 6,6 milijuna kuna.
Upravitelj Vlastitog pogona Ivan Čagalj o pitanju čišćenja grada ustvrdio je da plan čišćenja postoji, ali zbog nedovoljnog broja djelatnika na tim poslovima, naglasak je stavljen na ulice južno od Ceste dr. Franje Tuđmana.
A na pitanje Marija Serajlića što je s projektom prigradske željeznice, gradonačelnik Ivanović odgovorio je kako bi uskoro trebalo biti predstavljeno novo idejno rješenje.
- Grad Kaštela nije prihvatio neke od prijedloga za trasu te željeznice, a zadnji prijedlog, koji smo mi inicirali je da pruga prati cestu D8. Djelatnici tvrtke koja radi za resorno Ministarstvo prometa, obišli su tu trasu i čekamo idejno rješenje koje bi trebali oni izraditi. A potom ćemo vidjeti što dalje – zaključio je gradonačelnik.
Nedostatni vrtići i škole
Miliju Baldić zanimao je broj neupisane djece u dječje vrtiće te što će se poduzeti da se taj broj smanji na što joj je gradonačelnik kazao da je u vrtić ostalo neupisano 210 djece, no nakon upisa u vjerske i privatne vrtiće taj broj će se upola smanjit. Gradonačelnik je ustvrdio da su svjesni problema i da se zato kreće u dogradnju pojedinih vrtića, a velika je vjerojatnost da će Grad na gradskom zemljištu u Kambelovcu, na području Grabovica, krenuti s izgradnjom novog vrtića.
Josip Berket pohvalio je razmišljanja o novim vrtićkim kapacitetima, no upozorio je Ivanovića da su to rješenja koja će se realizirati tek za nekoliko godina, a da je u ovom trenutno potrebno hitno intervenirati te iz tog razloga uključiti još više privatnih vrtića.
Berket je ujedno predložio gradonačelniku da traži od nadležnih u županiji da nove škole u Kaštelima gradi poviše brze ceste, jer se ta područja iz dana u dan šire.
Školstva se dotakla i Mostovka Meri Bedalov Smoje, ukazavši na činjenicu da zbog malog broja zainteresiranih nema upisa u jezičnu gimnaziju te je predložila gradonačelniku da se radi na promociji upisivanja u škole na području Kaštela, a u tu svrhu i da se omoguće stipendije za djecu koja ostaju školovati se ili u kaštelanskoj gimnaziji ili strukovnoj školi. S njenim prijedlogom složio se i gradonačelnik, koji je vijećnike obavijestio da je kasno saznao za situaciju s upisom u jezičnu gimnaziju te da nije mogao nešto poduzeti, no u budućnosti se nada drugačijoj situaciji.
Vinalko još nije prodan
Mostovu vijećnicu zanimalo je i što je u ovom trenutku s prodajom Vinalka, a Ivanović je sve obavijestio da je cijeli slučaj u drugostupanjskoj proceduri na Upravnom sudu i da se očekuje njihova odluka.
O potrebi izgradnje groblja za branitelje ponovo je za govornicom govorio Ante Komljen, a nezavisni Željan Jurlin je postavio pitanje kakav je stav Grada o novom Zakonu o vodnim uslugama, budući da on donosi državno preuzimanje pitkih voda od lokalnih samouprava te da je 15 gradova zatražilo ocjenu ustavnosti tog zakona.
Ivanović nije bio upoznat s detaljima tog zakona i obećao je konkretan odgovor naknadno, kao i poduzimanje radnji o reguliranju prometa i novom rješenju brze ceste sjeverno od Jadranovog igrališta u Sućurcu, što je bilo još jedno Jurlinovo pitanje.
Foto: Ivana Topić