U Nadbiskupskoj palači u Kaštel Sućurcu danas su se s razlogom okupili partneri međunarodnog projekta Adriseismic iz Italije, Srbije, Slovenije, Grčke i domaćini iz Kaštela. Lokacija susreta, ujedno je predložena pilot lokacija projekta, a danas su projekti partneri razmijenili iskustva znanja i prakse u rješavanju problema smanjene seizmike, kako bi donijeli smjernice za predstavljanje glavnog projekta. Riječ je projektu koji je započeo u ožujku 2020. godine i traje do kolovoza ove godine.
Projekt Adriseismic bazira na ispitivanju ugroženosti urbanih jezgri i povijesnih građevina na potrese te o načinima smanjenja rizika i šteta koje bi nastale u slučaju potresa jače udarne snage, posebno se fokusirajući na kamene građevine i njihovu ugroženost neadekvatnim nadogradnjama u vidu betonskih elemenata, nadgrađa i slično.
Uz domaćina susreta Milija Jerčića kao voditelja projekta grada Kaštela na današnjem sastanku su sudjelovali pročelnica Upravnog odjela Marija Vučica, ravnatelj Muzeja grada Kaštela Ivan Šuta te s Građevinskog fakulteta profesor Tomislav Kišiček i Mislav Stepinac te povjesničarka umjetnosti Ivana Katurić, dok su među gostima, osim iz Slovenije i Srbije bili Ermioni Gialiti sa Sveučilišta Kreta iz Grčke te Giorgia Predari sa Institut za stručno osposobljavanje građevinskih radnika u pokrajini Bolonja iz Italije.
- Ovdje smo da razmijenimo iskustva kako zaštiti povijesne zgrade u povijesnim dijelovima Adrion regije. Naime, u pojedinim državama u njihovim zakonodavstvima imamo manjak zakona, dok drugi imaju mnogo toga za reći, pa imamo novosti iz zemalja koje imaju iskustva i na ovim sastancima možemo dijeliti podatke i saznanja. Na današnjem sastanku planiramo napraviti smjernice za predstavljanje glavnog projekta, odnosno seizmološke aktivnosti posebno vezane uz povijesne zgrade i povijesno područje gradova projekta – kazala je Ermioni Gialiti i dodala da su u posljednje dvije godine imali 22 lokalna sastanka te da im dobro dođe da međusobno mogu dijeliti saznanja i novosti vezane uz zaštitu povijesnih građevina.
- Kroz projekt proučavamo specifične karakteristike zgrada i pokušavamo pronaći nove alate da bi predvidjeli seizmičko kretanje i to je druga faza projekta. U prvoj fazi smo došli do spoznaje da ne postoji zajednički način rješavanja i predviđanja seizmološke osjetljivosti povijesnih građevina, jer svaka država bi trebala na svoj način nastupiti zbog građevina koje imaju različite probleme. No, pokušavamo naći zajednički pristup, odnosno zajedničko rješenje za sve građevine – rekla je Giorgia Predari.
Upravo Università di Bologna iz Italije je nositelj projekta čija je ukupna vrijednost 1.126 640 eura, od toga udio grada Kaštela je 157.400 eura. Naime Grad Kaštela je prepoznao potrebu zaštite kulturne baštine kao i jačanja otpora kulturne baštine u ekstremnim uvjetima.
- Grad ima iskustva u poboljšanju kapaciteta za održivo korištenje kulturne baštine razvojem i inovativnim upravljačkim alatima za zaštitu i umanjivanje utjecaja štetnih vremenskih prilika. S ostalih sedam partnera s područja Adrion regije (jadransko-jonski) štitit ćemo kulturnu baštinu usprkos ekstremnim uvjetima. Predložena pilot lokacija nalazi se na području Kaštel Sućurca u zaštićenoj kulturno-urbanoj zoni na području Podvorje. Lokacija je specifična po tome što se na malom području može naći više stilova građenja sa više materijala. Tako se susrećemo sa povijesnim kamenim objektima, zgradama od betona te glinene opeke – kazao je voditelj projekta grada Kaštela Mili Jerčić.
Osnovu lokacije čini povijesni kompleks kamenih građevina koje datiraju iz 15. Stoljeća, a specifične su po tome da su izgrađene na lokacijama koja objedinjuje kamenu podlogu, odnosno građevine izrađene na klisuri te podlogu nastalu nasipavanjem morske pličine.
Na tom lokalitetu nalazi se Muzej grada te trgovina. Lokacija je omeđena prometnicom slabog intenziteta jer je u zoni smirenog prometa. Tu je ujedno i zvonik crkve iz 16. stoljeća, koji je kao objekt posebno atraktivan za pilot aktivnosti. Uz lokaciju su izgrađene privatne zgrade od betona, cigle i opeke te zgrada od armiranog betona u kojoj se nalazi ured pošte. Lokacija je specifična upravo zbog toga što na malom području obuhvaća gotovo sve stilove izgradnje koje su prisutni u Kaštelima, te obuhvaća i različitu strukturu tla na kojem se građevine nalaze.
- Rasprostranjena prisutnost kulturne baštine širom grada Kaštela predstavljaju značajan turistički resurs koji još nije bio dovoljno ocijenjen i unaprijeđen. Kaštela su prepoznala potrebu zaštite, upravljanja i održivo korištenje kulturne baštine za jačanje segmenta osjetljivosti i otpornosti kulturne baštine u ekstremnim uvjetima. Glavni cilj grada Kaštela je osigurati sigurno i funkcionalno okruženje te povoljne uvjete za svakodnevni život svojih građana – zaključio je Jerčić.
Foto: Ivana Topić (PGK)