PO KONTEJNERE POTREBNO DOĆI OSOBNO
Gradsko komunalno poduzeće „Zeleno i modro“ i dalje nastavlja ulagati u komunalnu opremu a sve s ciljem smanjenja i što većeg postotka odvajanja otpada.
Tako su od danas (ponedjeljak, 9. svibnja) građanima na raspolaganju prvi komposteri, odnosno spremnici za biootpad, koji se mogu predignuti na lokaciji tvrtke, Ivana Pavla II 404 u Kaštel Štafiliću. Naime, za razliku od plastičnih spremnika za papir, plastiku i miješani komunalni otpad koji su se dijelili na kućnom pragu, građani koji su se odlučili da će svoj biootpad kompostirati sami, spremnike trebaju predignuti sami.
-Za sada je u Zeleno i modro stigla prva „tura“ kompostera, njih 552, koje će građani preuzeti nakon potpisivanja potrebne papirologije. Komposteri su zapakirani u kartonske kutije veličine 80x80x20, rastavljeni su te ih je potrebno sastaviti. U pakiranju se nalaze upute za jednostavno sastavljanje-kazao je direktor tvrtke, Alen Lučić.
Podsjetimo kako su se za kompostere građani prethodno prijavili i to prilikom preuzimanja „zelenih“ kanti kada su djelatnici tvrtke Zeleno i modro vršili popis zainteresiranih građana za preuzimanje spremnika za biootpad.
- Kompostiranjem, osim što će građani imati svoj vlastiti kompost, imat će i smanjenu količinu miješanog komunalnog otpada. Samim tim imat će i smanjen mjesečni račune, jer organski otpad čini preko 30 posto ukupnog otpada u kućanstvu-dodao je direktor Lučić.
Komposteri služe za kompostiranje organskog otpada ili biootpada, a to je kuhinjski otpad, ostaci od pripreme hrane i vrtni ili zeleni otpad.
Kuhinjski otpad su ostaci i kora voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice od čaja, ostaci kruha, listovi salate, blitve, kelja i slično.
Vrtni ili zeleni otpad su uvelo cvijeće, granje, otpalo lišće, otkos trave i živice, zemlja i lončanica, ostaci voća i povrća i slično.
Male količine ostalog biootpada su kora drveta, kosa i dlaka, piljevina, papirnate maramice, borove iglice, male količine papira u koje su bili zamotani kuhinjski otpaci.
Napomena: biootpad nisu: ostaci termički obrađene hrane, meso, riba, kosti, koža, mliječni proizvodi, ulja i masti, pepeo, ambalaža kartonska, staklena, plastična, guma, opasni otpad, obojeni i lakirani drveni otpad, odjeća, cigarete i drugo.