Pitanje je bilo dana kada će cijena pekarskih proizvoda poskupjeti, s obzirom da je cijena sirovina enormno „išla gore“, poput brašna, ulja i energenata. Iako će svaka pekarska tvrtka odlučivati o novim cijenama svojih proizvoda, u Kaštelima su jučer pojedini pekari sjeli za stol i dogovorili poskupljenje kruha za jednu kunu, velikih peka za dvije kune, dok će cijena pojedinih peciva ostati ista.
Da su bili prisiljeni povisiti cijenu kruha, potvrdio nam je pekar iz Kaštel Starog, kazavši kako je ulje prošle godine koštalo 6,5 kuna, a ove godine je 18 kuna. Brašno je koštalo 2,5 kune, a sad je 5,5 kuna. To je samo dio razloga zbog kojih su se pekari odlučili na takav korak, navodeći i kako su prošlu godinu u prosjeku izdvajali 9 tisuća kuna za struju, a ove se iznos popeo na 22 tisuće kuna.
- Dogovorili smo se da kruh od bijelog brašna 600 grama košta deset kuna, peke velike su 13 kuna, burek je 15, odnosno 16 kuna – kazao je pekar koji u svom vlasništvu na području Kaštela ima tri pekare i kako cijene proizvoda nije mijenjao posljednjih šest godina te je dodao da cijenu pojedinih peciva nisu mijenjali, poput praznih peciva koja i dalje koštaju četiri kune.
Posljednja dva mjeseca u medijima se moglo čitati o eventualnim poskupljenjima te su navodili da ukoliko se ne stabilizira tržište energenata zbog kojeg se bilježe nikad više cijene pšenice, bijeli kruh u Hrvatskoj mogao bi dosegnuti nezapamćenu cijenu od čak 15 kuna, što bi bilo poskupljenje od najmanje 20 posto.
Predviđanja o poskupljenju se očekuju i u mesnoj industriji, a poskupljenje će se sve više prelijevati i na brojne usluge.