
Malo Kaštelana nije čulo za Ivana Cinottija, poznatijeg kao Cima, Trogiranina koji je prvu godinu života proveo u Kaštelima, pa tako možemo reći da se prije dvanaest godina vratio u Kaštel Štafilić. Inače je profesor glazbene kulture u osnovnoj školi Bijaći, akademski glazbenik, lider blues – rock benda, kantautor, producent, aranžer, snimatelj i još mnogo toga. Njegova ljubav prema glazbi razvila se jako rano, možemo čak reći da je za sve ''kriva''genetika.
- Glazbena loza je s materine, kaštelanske strane – i pradida i dida Mornar su svirali u Kaštelanskoj glazbi, a mater je bila prva klarinetistica, što je u ono vrime bila velika stvar. Tako da sam eto od rođenja bio izložen glazbi. Dida me uvijek vodio po feštama i slično. Iako sam zapravo veći dio života proveo u Trogiru, uvijek sam bio vezan za Kaštela, tako da eto, sad smo tu već dvanaest godina, a od tada imam i studio. Tu sam doma – kazao je simpatični Cima i nastavio - Prvi ozbiljniji susret s glazbom bio je kad sam čuo Beatlese… To mi je tek bilo zanimljivo. Tu se, ajmo reć, rodila neka prava ljubav prema glazbi. A doma smo uvijek imali nekih instrumenata, pa sam uzeo gitaru i tako je sve krenulo. S trinaest godina imao sam prvi bend, a neko vrijeme sam svirao s didom u Big bandu i dosta smo putovali, nastupali… Super razdoblje.

Nakon toga Cima je upisao glazbenu akademiju, vodio je zbor Petar Berislavić, klapu Trogir, neko vrijeme je bio crkveni orguljaš u katedrali svetog Ivana u Trogiru, predavao je glazbeni odgoj u školi u Marini, gdje je vodio i mandolinski orkestar, radio je kao glazbeni urednik na Radio Trogiru, imao dućan glazbenih instrumenata Extramusic, a neko vrijeme je bio maestro klape Vitturi. Međutim, s vremenom više nije mogao sve to stići, tako da se posvetio isključivo trima stvarima – sviranju, snimanju i predavanju. U studiju provodi jako puno vremena i može se pohvaliti da je kroz njegov studio prošlo mnogo poznatih glazbenih imena. Jedan od onih s kojima je ostvario iznimno uspješnu suradnju bio je i pokojni Vinko Coce, zatim Dado Topić, Helena Bastić, KUD Ante Zaninović, folklorni ansambl Trogir, zatim Marina, Okruk, Vokalisti Salone, klapa Neverin, klapa Decima, bend 058, Jukebox, Nenad Vetma, Boris Oštrić, Stimulans….

S bendom 058 Cima je bio na turneji po Americi čak dva puta, gdje su održali koncerte u nekoliko gradova, upoznali velikane američke country scene, te snimali album u SUN studiju u Memphisu, gdje je snimao i legendarni Elvis Presley. Kaže da mu je to bilo jedno jako veliko i drago iskustvo.
Nedavno je započeo suradnju s Borisom Oštrićem i Trogirskim ribarima.
Osim što u školi radi kao profesor također sudjeluje u nizu projekata uz veliku potporu ravnateljice gospođe Jadranke Šošić, od kojih najradije ističe Čakavsku večer kao najbitniji projekt, zatim vodi dječji zbor Bijaćki slavuji u kojemu Ivana Lukas Bartulović piše tekstove, a vodi i žensku vokalnu skupinu koju čine učiteljice – Bijaćke meštrovice. Dječji zbor je trenutno u fazi pripreme CD-a, a i Meštrovice se nadaju istom.
Prije dvije godine u školi je pokrenuta i Srdelijada, manifestacija posvećena srdeli-hraniteljici. Neslužbena himna manifestacije je Srdela blues koju izvode Cima & Co.

Iza Cime su već tri albuma, a sudjeluje i na brojnim festivalima diljem Hrvatske i šire. Pretprošle godine je ostvario svoj osobni rekord – sudjelovao je na čak 7 festivala, bilo kao producent , aranžer, kantautor, izvođač ili skladatelj. Zadnjih deset godina svira s bendom Cima & co, s kojima je baš prošli vikend nastupio na humanitarnom Blues vikendu u Split. Inače sviraju na različitim partijima, moto partijima, po klubovima i slično. Iako se ritam bazira na rocku i bluesu, ipak su pjesme posvećene lokalnom mentalitetu, moru, ribarima, težacima. Uz standardne covere imaju i čitav niz izvrsnih autorskih stvari kojima glazbeni kritičari rijetko mogu naći zamjerku. U svemu tome veliku ulogu igra njegova obitelj, dva sina i supruga Dijana s kojom ga veže dugogodišnja ljubav, čak od sedmog osnovne. Oni su mu najveća podrška i najbolja kritika.
- Živim to što sviram. Opuštena sam osoba. Mislim da je u životu bitno raditi ono što voliš i uvijek biti pozitivan. Puno radim, dan mi je često prekratak i rijetko kad da imam slobodnog vremena, ali uživam u svemu onome što radim. A kad imam malo slobodnog vrimena, najdraže mi je sist na rivu u Štafiliću – kazao nam je Cima za kraj.
Foto: Privatni album

