OVOGODIŠNJA ULJA SU KVALITETNA I ZDRAVA
Ovog je četvrtka, drugu godinu za redom, Udruga maslinara Kaštela Mastrinka u suradnji s Institutom za jadranske kulture i melioraciju krša Split te projektom InterregMED Aristoil, organizirala manifestaciju posvećenu maslinovom ulju, „Noć mladog maslinovog ulja – Kaštela 2017“.
Manifestacija se održala u prostorijama PZ KaštelaCoop u Kaštel Starom u dobrom raspoloženju gdje je uz edukativni dio programa vremena bilo i za dobru zabavu uz glazbu, spizu i pokoju kapljicu.
- Noć mladog maslinovog ulja je počast našim vrijednim maslinarima koji su završili svoju sezonu branja i ovo je prilika da se zajedno podružimo i popričamo o tome ko je koliko dobio ulja, kome je kakvo ulje te o drugim temama vezanim uz maslinarstvo.
U sklopu manifestacije organizirano je ocjenjivanje, odnosno analiza ulja, a ove godine primili smo 38 uzoraka, odnosno gotovo 30 posto više nego li prošle godine. Osim kaštelanskih, uzorci su nam pristigli iz Zadra, Omiša, sa Brača. Ti ljudi su večeras sa nama, kao i predsjednici drugih udruga maslinara što je potvrda zanimljivosti programa kojega smo organizirali - kazao je Goran Pavlov, predsjednik Mastrinke.
- Uz samo ocjenjivanje predstavili smo i aplikaciju Mastrinka mOlivO čiji je donator Zračna luka u Kaštelima. Aplikacija služi našim maslinarima koji su možda i laici u kušavanju ulja, da ih usporede sa rezultatima službenog panela. Na taj način oni mogu sebe malo više iskorigirati i samim time doznati više o maslinovom ulju. Prezentirali smo večeras i projekt ARISTOIL koji je projekt sveučilišta u Splitu, a koji radi analizu količine bioaktivnih elemenata na hrvatskim autohtonim sortama. Posebna zanimljivost ovog projekta je u tome što on maslinovo ulje svrstava i u zdravstvene proizvode te omogućuje prodaju tog ulja po višim cijenama. U taj projekt za sada je iz Kaštela uključeno tridesetak maslinara - dodao je Pavlov.
-Treći dio večerašnjeg programa bila je prezentacija optimalnog vremena branja maslina, zapravo radi se o razbijanju nekih mitova – koje sorte je kada dobro brati, kolike gubitke imamo u uljarama i zapravo, demistificiranje cijelog postupka kako od ploda doći do ulja. Radi se o istraživanju prof. Filipovića i prof. Gugića koji, na žalost, sada nije više s nama - kazao je Pavlov.
Inače, svi od 38 ovogodišnjih uzoraka ulja ocijenjena su ekstradjevičanskim po kemijskoj analizi, ali u određenim uljima su uočene mane. Iz tih razloga četiri ulja su proglašena djevičanskim, a dva lapante uljima, što ne umanjuje činjenicu da su u globalu maslinova ulja ove godine bila izvrsne kvalitete.
- Ulja su na području cijele Hrvatske bila izvrsna, priroda je pogodovala kvaliteti. Ipak postoje i izuzeci, tereni gdje je godina bila nezavalna pa nije bilo ulja. No u većini područja gdje je bilo uroda i ulja, ulje je bilo izvrsne kvalitete pa tako i u Kaštelima. Ovaj panel je imao veliki problem odluci koja su to tri ulja najbolja – kazala je dopredsjednica Mastrinke Tatjana Klepo s Instituta za jadranske kulture.
Ova večer, kojoj namjera nije bila natjecateljski karakter, ipak je, kako je navela Klepo, donijela tri ulja koja su se posebno istaknula kvalitetom i voćnošću. Radi se o dvama uljima iz Kaštela, Gorana Pavlova i Petra Goića te ulju s Pelješca Anđelka Opačka.
Isto tako rezultati pokazuju da je najzdravije ulje ovogodišnje Noći mladog maslinovog ulja, ulje iz maslinika Kaštelanina Bogdana Pense koje je sadržavalo oko 800 fenola (sastojci koji čine maslinovo ulje zdravim, štite srce i kardiovaskularni sustav - op.a.).