Ravnatelj splitskog Doma zdravlja dr. Dragomir Petric potpisao je u utorak (30. kolovoza) s tvrtkom “Siemens” ugovor o osposobljavanju rendgena u Kaštel Starom pa će stanovnici Kaštela konačno ponovno imati ovu važnu zdravstvenu uslugu u svome gradu.
Proteklo je, naime, više od godinu dana otkako je aparat u Starome zbog kvara izvan funkcije, a zdravstveni osiguranici iz Kaštela za to su vrijeme s uputnicama za snimanje upućivani u Trogir, Solin ili Split.
Popravak aparata trajat će do sredine rujna, kaže dr. Petric, i koštat će oko 500.000 kuna.

Premda je još prošle godine bio gotovo otpisan, čak su skidani pojedini dijelovi i ugrađivani u rendgene istog tipa u drugim domovima zdravlja, stručnjaci iz “Siemensa” preporučili su popravak ovog aparata kao isplativiju soluciju u odnosu na kupnju novoga s obzirom na to da postojeći aparat ima bolje mogućnosti snimanja u odnosu na najjednostavniji novi za koji bi trebalo dati 600.000 kuna.
Popravkom aparata riješen je tek dio problema rendgena u Kaštelima, ponovno upozorava dr. Petric podsjećajući da će po odlasku dr. Joška Biliškova u mirovinu za pet godina trebati riješiti i onaj kadrovski.
U Hrvatskoj već dulje nema dovoljno radiologa, dr. Biliškov primjerice radi na rendgenu u Trogiru i u Starome, a budući da ministar zdravstva Darko Milinović još nije donio plan specijalizacija za ovu godinu te da specijalizacija traje par godina, na popunjavanje upražnjenih mjesta još će se čekati.
Premda je u Hrvatskoj zdravstvo u nadležnosti države i županija, dr. Petric je u travnju ove godine problem nedostatka rendgenologa pokušao riješiti u suradnji s kaštelanskom gradskom upravom, predlažući da Grad financira specijalizaciju za jednog liječnika u iznosu od 700.000 kuna.
No, koliko god da su bili nezadovoljni što rendgen u Kaštelima ne radi, gradski vijećnici i uprava nisu prihvatili prijedlog, uz obrazloženje da su i gradska financijska sredstva ograničena te da ih ne žele nezakonito trošiti na nešto što nije predviđeno proračunom.
Izvor: Slobodna Dalmacija

