PRAZNE KASE I U DOMU ZDRAVLJA
Da u Kaštelima nije sve crno, kako se čini na prvi pogled, govori podatak da su Kaštelani već mjesecima zaštićeni od zračenja rentgenskog aparata, a ovu dobru vijest široj javnosti priopćio je dr.med. Ilko Tranfić na prošloj sjednici Gradskog vijeća kao i predsjednik Stranke umirovljenika Blaž Bralić, pismenim obraćanjem medijima.
Bralić: Rentgen se već rastavlja
No, kada se ironija i šala odlože na stranu, ostaje porazna činjenica da kaštelanski rentgen ne funkcionira već nekoliko mjeseci, a da odgovorni ne znaju kada će profunkcionirati. Pacijenti iz Kaštela tako svakodnevno moraju putovati do Splita, ili ako su bolje sreće samo do Trogira ili Solina, kako bi obavili jednu od elementarnih dijagnostičkih pretraga.
- Prema mojim saznanjima i razgovorima sa stručnim osobama, prije nekih 6 godina u Kaštelima je kupljen novi rentgen kojem se prije osam mjeseci pokvario objektiv, vrijedan oko 100 tisuća kuna. Kako je očito da se rentgen neće popraviti, u međuvremenu je sa njega skinuta katodna cijev i postavljena umjesto pokvarene u Solinu kao i nekakva ploča, koja je montirana na rentgen u Vrgorcu. Sada se mi u Stranci umirovljenika pitamo kako umirovljenici Kaštela, kojih je nešto manje od desetak tisuća i od kojih velika većina ima mirovine oko 1.000 kuna, mogu sebi priuštiti putovanje autobusom do drugih gradova kako bi obavili ovu pretragu – pita se u svom dopisu Blaž Bralić.

Blaž Bralić
Petric: Nema financija niti za popravak niti za nabavku novog
- Točno je da rentgen ne radi već neko vrijeme, ali radi se o kvaru koji teži oko 200 do 300 tisuća kuna i za čije otklanjanje Dom zdravlja nema u ovom trenutku konkretna sredstva. Uz to, postavlja se pitanje koliko bi to bilo isplativo i popravljati, ako se zna da je novi rentgen oko 550 do 600 tisuća kuna. Točno je da smo s tog rentgena skinuli jednu malu konzolu, vrijednosti oko 50 tisuća kuna i postavili je na drugi rentgen kako ne bi došli u situaciju da su nam van funkcije dva rentgena – objasnio je ravnatelj županijskog Doma zdravlja Dragomir Petric.
Prema Petricu, nije samo rentgen problem radiološke dijagnostike u Kaštelima, već i ono što je problem diljem cijele županije, a to su kadrovi.
- U ovom trenutku u županiji imamo 13 rentgena, a 10 radiologa. U slijedećih nekoliko godina još nam 5 radiologa odlazi u mirovinu i umjesto njih neće imati tko raditi. Sličan je slučaj i s inženjerima radiologije, pa će se tako dogoditi da će u Kaštela uskoro dolaziti raditi inženjerka iz Sinja.
Netko mora donijeti stratešku odluku o ovom problemu i stati iza onoga što odluči. Dom zdravlja će se, zbog opće poznatih problema slijedeće godine financirati, na žalost, s 0 kuna. Ja bi bio najsretniji da imamo financije za rješiti taj problem, ali kako ih nemamo mogu samo pozvati Grad Kaštela, Županiju i državu da se uključe u rješavanje pitanja rentgena – kazao je Petric i nadodao kako uz cijenu rentgena od 600 tisuća kuna, trošak predstavlja i specijalizacija za radiologa koja traje pet godina, a godišnje košta oko 700 tisuća kuna te predložio da određene lokalne zajednice razmisle o toj investiciji.

Dragomir Petric
Bez zadovoljavajućeg rješenja
Osim financija i kadrova, dodatni je problem Kaštelima i medicinski menagment koji razmišlja o isplativosti rentgenskog aparata svakih desetak kilometara, jer prema mjerilima HZZO-a jedan aparat treba pokriti oko 60 tisuća potencijalnih pacijenata.
I dok će oni dubljeg džepa bez problema svu dijagnostiku obaviti u nekoj od privatnih specijaliziranih ustanova, ova situacija najteža je za socijalno ugroženu populaciju i umirovljenike, koji su i najčešći korisnici ove usluge.
Gradonačelnik Berket obećao je na sjednici Vijeća Ilku Tranfiću da će kontaktirati nadležne i Županiju, Blaž Bralić spremio je dopise i gradonačelniku i Županu, a odgovor na pitanje hoće li se nešto pomaknuti s mrtve točke kaštelani će morati pričekati.

