MJEŠTANI KLADNJICA I OKOLNIH SELA NASTAVLJAJU DESETOGODIŠNJU BORBU PROTIV NAJAVE IZGRADNJE CENTRA ZA OTPAD NA NJIHOVU PODRUČJU - Ako ikada krenu radovi u Kladnjicama na izgradnji Centra za otpad, svojim ćemo životima braniti zemlju naših didova i pradidova i ovo malo čiste, nezagađene prirode - poručuju mještani Kladnjica i okolnih sela kod Lećevice prosvjedujući protiv izgradnje Centra.
Njih nekoliko već se cijelo desetljeće bori protiv Centra, a sada su se okupili baš na mjestu gdje bi prema projektu trebao niknuti Centar za otpad.
Noseći transparente s natpisima “Projekt Lećevica bumerang Splita”, “Ministrice odlazi, dosta je terora vizija i provizija”, “Trovanje Jadra - ubojstvo s predumišljajem”, stanovnici Kaštelanske zagore po tko zna koji put upozoravaju na opasnost koja za Split i cijelu regiju stiže iz Centra.
Jedan od prosvjednika, koji je među protivnicima izgradnje Centra, jest i Anđelko Parčina, predsjednik Udruge “Rast”.
Nije, veli Anđelko, izgubio volju, a još manje nadu u ovoj nepravednoj borbi za pravdu u kojoj država caruje, a račun plaćaju svi građani.
- Puno je razloga zašto smo protiv Centra. Smeta nam što nas u Županiji nikada ne uzimaju kao relevantne sugovornike. Koliko smo puta tražili da sučelimo mišljenja i da se tada na temelju naših i njihovih stavova donese prava, stručna, nepristrana odluka. Oni se tu stalno pozivaju na Studiju utjecaja na okoliš, a ta studija je čista krivotvorina - kaže Parčina.
Njegove tvrdnje potvrđuju i ostali mještani navodeći svoje razloge protiv Centra za otpad. Boja putovala 66 dana - U toj studiji tvrde da na ovom području nema nijedan biospelološki objekt, a svi mi znamo koliko vridnih špilja i jama imamo baš na mistu di se triba gradit Centar - kaže Željko Bogić iz sela Divojevići, nadomak lokacije budućeg Centra.
- Ovo vam je jedno od ritkih mista koje je Bog sačuva, naši didovi su opstali na ovom kršu, a ko je tu opsta, taj je pravi heroj. Zato ćemo i dalje biti protiv Centra - kaže Bogić.
Prosvjednike ljuti što su na studiju potrošeni milijuni, a sve vrvi neistinama. Osim navoda o jamama, prosvjednici nelogičnim drže i tezu o mjerenju zagađenja traserom koji je pokazao kako je boja putovala 66 dana.
- To je čista ludost, ko da je važno oće li se Jadro zagadit nakon jednog ili 66. dana, stravično je što će to zagađenja uopće doći - govori zabrinuti Dinko Milić, predsjednik ekološke udruge “Zmajevac” iz Unešića, mjesta u susjednoj Šibensko-kninskoj županiji.
- I o tim izmjerama bi se moglo pričat, oni su to mirili u krivo vrime, to se radi u ovo prolitnje doba kad je najviše podzemnih voda, a ne u lito, zato je toj boji i tribalo 66 dana da probije put do Jadra - kaže Milić.
Ekološki aktivist iz Unešića, kaže, ne boji se prozvati glavne krivce za sve: - Ovo vam je praonica novca, a sve ovo je maslo Ante Barana i Ante Sanadera - ne štedi kritike Milić.
Posebna je priča izgradnja pristupnih putova do Centra: To vam je čisti kriminal, probili su cestu samo do zemlje onih koji su za Centar, a umisto da probijanje puta financiraju Hrvatske šume, novac daje općina. To nigdi nema - kaže Parčina.
Što vrijeme više prolazi, poručuju prosvjednici iz Kladnjica, njih ne prolazi volja da izbore svoje pravo na čist zrak, bez ‘projekta zla’ u Kladnjicama.
Izvor: Slobodna Dalmacija

