
Mirisi domaćih specijaliteta, zvuci pjesme i vedro raspoloženje još su jednom ispunili starosejski port, gdje je održana tradicionalna Večer obrtnika, manifestacija koja je i ove godine okupila brojne obrtnike iz svih krajeva Hrvatske te velik broj Kaštelana i njihovih gostiju. Događaj za koji, uz mještane, riječi hvale imaju i domaći i strani gosti održan je pod pokroviteljstvom Grada kaštela, TZ Kaštela, Hrvatske obrtničke komore i Obrtničke komore Splitsko-dalmatinske županije.
Starosejski port pretvorio se u pravu pozornicu okusa i mirisa na kojoj su posjetitelji imali priliku uživati u bogatoj gastronomskoj ponudi hrvatskih krajeva. Na stolovima su se našli raznovrsni specijaliteti – od domaćih kobasica, rižota i jela od kozica, preko vrgoračkog pršuta, brancina s gradela, crnog rižota i gulaša od divljači, pa sve do tradicionalno pripremljenih žaba i brojnih drugih delicija koje su privlačile pažnju posjetitelja.
Cilj manifestacije je predstavljanje, promocija i povezivanje hrvatskih obrtnika kroz gastro-kulturnu baštinu krajeva iz kojih dolaze, a upravo je zajedništvo ponovno bilo u središtu ove večeri.

Okupljene je na početku pozdravila predsjednica Udruženja obrtnika grada Kaštela Tatjana Čakić, izrazivši zadovoljstvo velikim odazivom.
– Drago mi je pozdraviti vas u ime Udruženja obrtnika i u svoje ime. Veseli me što smo i ove godine okupljeni u velikom broju te što su moji dragi obrtnici došli u Kaštela kako bismo se zajedno družili, stekli nova poznanstva i iskustva. Hvala vam, dragi gosti, što ste, unatoč vrućini ovog dana, došli i pripremili sve što ste planirali. Zabavimo se zajedno i vidimo se! – poručila je Čakić.
U ime Obrtničke komore Splitsko-dalmatinske županije nazočnima se obratio njezin predsjednik Hrvoje Biošić, istaknuvši važnost ovakvih susreta i razmjene iskustava među obrtnicima.
– Dragi obrtnici, Kaštelanke, Kaštelani, poštovani gosti i svi prisutni, zadovoljstvo mi je pozdraviti vas u ime Obrtničke komore Splitsko-dalmatinske županije i u svoje osobno ime. Ove godine ponovno je divno biti ovdje s vama. Svaka čast svima novima koji su došli iz cijele Lijepe Naše kako bismo zajedno podijelili ovo zadovoljstvo. Osjetimo našu hranu iz svih krajeva Hrvatske i uživajmo u njoj. Sljedeće godine ponovno ćemo se okupiti. Želim vam svima da uživate u ovom ambijentu i hrani koju vam nudimo. Kao što je rekao moj prijatelj Toni, večeras se veselimo. Nadam se pobjedi Hrvatske. Živjeli i svako dobro! – kazao je Biošić.

Riječi dobrodošlice uputio je i potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore Toni Trojnar, naglasivši veliko srce hrvatskih obrtnika.
– Pozdravljam sve kolege iz svih 25 udruženja iz cijele Lijepe Naše i mislim da je ovo najbolji primjer koliko je obrtničko srce veliko. Zahvaljujem svima koji su došli, a pozivam i sve građane i goste Kaštela da nam se pridruže u druženju jer su naši kolege sve ovo pripremali s puno ljubavi i truda. Nitko od nas nije profesionalac u kuhanju, ali kuhamo i radimo to srcem. Svi znamo što počinje u 23 sata, a kako ćemo se veseliti poslije ponoći, to je već druga priča. Živjeli svima! – rekao je Trojnar.
Uz bogatu gastronomsku ponudu, večer je protekla u ugodnom druženju, razmjeni iskustava i stvaranju novih prijateljstava, potvrdivši još jednom kako su Kaštela mjesto susreta, zajedništva i vrhunskih okusa.
Sudeći prema odazivu i atmosferi, koju su dodatno užarili i rasplesali klapa Gabine i Bravo bend, Večer obrtnika i ove je godine opravdala očekivanja te još jednom pokazala snagu hrvatskog obrtništva i važnost očuvanja tradicije, domaćih proizvoda i zajedništva među obrtnicima iz cijele Hrvatske. Važno je naglasiti kako je cijelo događanje imalo humanitarnu notu jer je cijeli prihod namijenjen potrebama udruge roditelja Naša dica.
Foto: Roko Szarvaš

