
Aktualni sat na 7. sjednici Gradskog vijeća Kaštela
Sedma sjednica Gradskog vijeća grada Kaštela koja je održana u utorak započela je aktualnim satom tijekom kojeg se javilo šest vijećnika, većinom iz reda oporbe. Teme su obuhvatile problematiku skladištenja troske tvrtke Cemex, status sunčane elektrane na Kozjaku i trase 2 tunela Kozjak. Također se raspravljalo o namjeni stare ambulante u Kaštel Gomilici, knjižnici, izgradnji škole u Rudinama i kanalizacije za braniteljske zgrade, kao i o budućnosti zapuštenih objekata poput hotela Palace, Dalmacijavina i kule Ćipiko. Među temama su se našle i potrebe za većim brojem kamera za nadzor brzine te uvođenje dežurne ljekarne koja bi radila od 0 do 24 sata.
Za riječ se javilo šest vijećnika, Mili Novak (HDZ), Milija Baldić Lukšić (Most), Mario Banovac (SDP), Edin Zahić (SDP), Marina Parčina (NL JB) i Goran Samardžić (NL JB).
Skladištenje troske - ministarstvo odbilo zahtjev Grada i Županije za studijom utjecaja na okoliš
Vijećnik Mili Novak postavio je pitanje pročelnici Upravnog odjela za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Josipi Kurbaši Banovac vezano uz plan tvrtke Cemex o skladištenju dva milijuna tona troske na području oko kave. Novaka je zanimalo raspolaže li Grad novim informacijama o cijelom projektu te postoje li procjene mogućih štetnih utjecaja na okoliš, podzemne vode i zdravlje građana. Također je upitao postoje li mehanizmi nadzora i kontrole kojima bi se pratili eventualni negativni učinci skladištenja troske na području Kaštela.

Pročelnica Kurbaša Banovac kazala je kako se predmetni projekt odnosi na skladištenje troske u istočnom krilu eksploatacijskog polja Sv. Juraj – Sv. Kajo na području Grada Solina, na dvije lokacije. Ukupno je planirano skladištenje dva milijuna tona materijala, od čega 1,2 milijuna tona na jednoj te 800 tisuća tona na drugoj lokaciji, u razdoblju od 10 do 15 godina jer je cilj tvrtke Cemex smanjenje emisija ugljičnog dioksida (CO2).
Istaknula je kako je Grad Kaštela aktivno sudjelovao u postupku ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš, zajedno sa Splitsko-dalmatinskom županijom, nadležnim županijskim odjelom za zaštitu okoliša, Gradom Solinom te Ministarstvom zaštite okoliša. Grad je u siječnju i travnju 2026. godine zatražio izradu studije utjecaja na okoliš smatrajući da postoje brojni čimbenici koji zahtijevaju detaljniju analizu poput utjecaja vjetra, dugotrajnog skladištenje velikih količina materijala na otvorenom prostoru, kao i potencijalni prometni problemi koje bi izazvao prijevoz troske kamionima iz Luke Split te činjenicu da se područje nalazi u seizmički aktivnoj zoni, u blizini rijeke Jadro, ali i na mogućnost procjeđivanja materijala u podzemne strukture zbog složene geološke građe krškog područja.

Unatoč primjedbama Grada Kaštela i Splitsko-dalmatinske županije, Ministarstvo je donijelo odluku da za predmetni zahvat nije potrebno provesti studiju utjecaja na okoliš. Ipak, kroz rješenje su propisane određene mjere zaštite koje investitor mora provoditi, a cjelokupna dokumentacija javno je dostupna na mrežnim stranicama Ministarstva. Sljedeći koraci ishođenje lokacijske i građevinske dozvole nisu u nadležnosti Grada, već nadležnih državnih i županijskih tijela.
– Grad Kaštela je po ovom pitanju poduzeo sve korake koji su bili u njegovoj nadležnosti – poručila je pročelnica Kurbaša Banovac.
Pročitajte još:
CEMEX: Više ne planiramo nabavku većih količina troske, presudile ...
Ninčević: Troska se u kavi neće skladištiti, ili se neće ...
Cemex planira privremeno uskladištiti do 2 milijuna tona troske ...
Brisanje sunčane elektrane Kozjak iz županijskog prostornog plana i trasa dva (faza 2) tunela Kozjak
Vijećnica Milija Baldić Lukšić postavila je dva pitanja gradonačelniku Ivanoviću. Baldić Lukšić zanimalo je je li Grad poslao prijedlog Županiji o brisanju sunčanoj elektrani Kozjak iz prostornog plana Splitsko-dalmatinske županije s obzirom na to da je ravnatelj javne ustanove Zavoda za prostorno uređivanje Splitsko-dalmatinske županije, Petar Matković na županijskom sjednici kazao kako se čeka prijedlog Grada Kaštela.

Gradonačelnik Denis Ivanović kazao je kako se prijedlog poslao nekoliko dana nakon sjednice Gradskog vijeća na kojoj je donesena odluka o tome. Također, prijedlog je poslan i u trenutku kada je Županija objavila da ide u izmjene prostornog plana. Vijećnica Lukšić Baldić zatražila je pisano datum kada je poslan prijedlog kako bi ga mogla dostaviti na sljedećoj Županijskoj skupštini.
Baldić Lukšić postavila je i pitanje o trasi 2 tunela Kozjak tj, istočnom dijelu koji ide preko Kaštel Sućurca s obzirom na to da se Grad ranije očitovao kako je protiv tog pravca. Gradonačelnik Ivanović odgovorio je kako je stav Grada i dalje isti te da će ubrzo i o tome poslati očitovanje Županiji.

Nova knjižnica i tržnica u Gomilici
Vijećnik Mario Banovac predložio je prenamjenu stare ambulante u Kaštel Gomilici u knjižnicu, istaknuvši da je od ranijih planova smještaja knjižnice iznad Ribole, koji su bili najavljeni kroz javno partnerstvo, odustalo te da prostor trenutačno stoji neiskorišten. Također, zanimalo ga je postoji li mogućnost uređenja tržnice u Gomilici za prodaju lokalnih proizvoda.

Gradonačelnik Ivanović je kazao kako će uskoro biti tehnički pregled nove ambulante i ljekarne u Gomilici. Zapadno od nove ambulante i ljekarne, na površini od oko 1100-1200 kvadratnih metara plan je izgraditi knjižnicu za Kambelovac i Gomilicu. Od prostora iznad Ribole se odustalo jer ipak ne bi bio dostatan, a i starijoj populaciji teško se penjati gore. Bila su razmatrana idejna rješenja za ugradnju lifta, ali do toga nije došlo, objasnio je gradonačelnik. Kada je u pitanju stara ambulanta, gradonačelnik je kazao kako će se najprije provjeriti njeno stanje i vidjeti za što bi se mogla iskoristiti.
Što se tiče tržnice, gradonačelnik je naglasio kako bi trebali dobro promisliti o lokaciji jer u Gomilici ima vrlo malo javnog prostora. Složio se s vijećnikom Banovcem kako bi trebali podržati poljoprivrednike i OPG-jeve. Kazao je kako se Grad trenutačno otkupljuje zemlju sjeverno od Ribole, te će se time dobiti oko 2000 kvadrata dodatnog prostora koji bi, između ostalog, trebao riješiti problem parkiranja, a razmotrit će se i ideja da pored bude tržnica.
Izmjena lokacije nove škole u Rudinama
Vijećnik Edin Zahić postavio je pitanja gradonačelniku u vezi spajanja na kanalizaciju braniteljskih zgrada koje je Grad dužan osigurati prema Zakonu o braniteljima te je li određena konačna lokacija škole u Rudinama.

Gradonačelnik je kazao kako je to uključeno u projekt Aglomeracije i da ne vidi ništa sporno. Naglasio je kako će ispuniti sve ono što su po zakonu dužni. Kada je izgradnja škole u pitanju, gradonačelnik je rekao kako je dolazilo do izmjena i prebacivanja lokacije s obzirom na to da na južnoj lokaciji nisu sređeni imovinsko-pravni odnosi. Krenulo se u projektiranje sjeverno od braniteljskih zgrada kako bi se izbjeglo čekanje rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, a samim time i ostalo bez novca.
Sudbina Palacea, zgrade Dalmacijavina i kule Ćipiko
Vijećnicu Marinku Parčinu zanimalo je zna li Grad što se događa s hotelom Palaceom, zgradom Dalmacijavina te kulom Ćipiko i hoće li biti uređene.
Gradonačelnik Ivanović odgovorio je kako su sva tri spomenuta objekta su u privatnom vlasništvu. Prema njegovim informacijama za ni jedan od objekata nisu predani zahtjevi za ishođenje javnopravnih uvjeta niti za građevinske dozvole, pa je pretpostavka kako se rade čišćenja u hotelu Palace i zgradi Dalmacijavina. Zadnja neslužbena informacija je da se hotelu Palace prodaje. Što se tiče kule Ćipiko, gradonačelnik je kazao kako jedina informacija koju ima je da su se vlasnici obratili konzervatorima kako bi im postavili uvjete za budućnost. Dodao je kako Grad može kontaktirati vlasnike i tražiti pisani odgovor koji će proslijediti vijećnici Parčini.

Postaja prometne policije, prometne kamere, dežurna ljekarna
Vijećnik Goran Samardžić pokrenuo je raspravu o osnivanju postaje prometne policije te postavljanje kamera za nadzor prometa i ugradnja led signalizacije u kolnik na kritičnim točkama, pogotovo ispred pješačkih prijelaza škola. Također, predložio je i uspostavu ljekarne u Kaštelima koja će raditi od 0 do 24 sata.

Gradonačelnik Ivanović istaknuo je kako, iako nemamo prometnu postaju, svakodnevno možemo vidjeti prometnu policiju diljem Kaštela. Osnivanje prometne postaje ovisi o prostoru. Do sada nije riješen adekvatan prostor, a gradonačelnik je kazao kako se razgovaralo o dodjeljivanju dijela kemijske škole za policiju. To, s druge strane, otvara pitanje dodatnih parkinga.
Ivanović je najavio i raspisivanje javne nabave za pet kućišta i jedne kamere, o čemu smo već razgovarali. Trenutačno se radi na tehničkoj specifikaciji kako bi se izbjegla bilo kakva pogodba nekim od proizvođač. Kamera će pokriti dio D8 i dio Tuđmanove ceste.
Po pitanju ljekarne 0-24, gradonačelnik je objasnio kako su već razgovarali s ravnateljem ljekarni. Grad bi u slučaju otvaranja takve ljekarne morao osigurati sredstva za troškove plaća zaposlenika. Vidjet ćemo koliko bi to koštalo i kako osigurati sredstva za plaće ljudi koji bi radili.
Foto: Ivana Topić

