
Ribarska fešta održana u Kambelovcu
Kaštelani su službeni početak ljeta obilježili ribarskom feštom koja je održana ove nedjelje na Brcu u Kambelovcu. Velik broj građana okupio se kako bi uz morske delicije, dobru glazbu i kvalitetno vino dočekao prvi dan ljeta. Organizator fešte je Udruga Grafulin uz pokroviteljstvo Grada Kaštela i Turističke zajednice grada Kaštela.
Ovogodišnji slogan fešte - ”Prvi dan lita, prva fešta – riba, školjke, bob i pisma s porta!”
Mirisi ribe s gradela, kozica, sipe i školjki ispunili su cijelo Brce, a bilo je i boba kojeg se građani nisu zasitili čak i nakon Fešte o’ boba. Za dobru atmosferu, ples i pjesmu zadužen je Bravo band koji je vesele Kaštelane zabavljao u noć.
Predsjednik Udruge Grafulin Mate Bedalov ispričao nam je malo o fešti, te odakle ideja za organizaciju prve Ribarske fešte u Kambelovcu.
- Ovo je, recimo, za nas prva tradicionalna ribarska fešta u Kambelovcu. Bilo ih je, naravno, i ranije, ali ovo je ekipa koja organizira prvi put nešto malo veće nakon Fešte o’ boba šta inače organiziramo. Skupili smo sedam udruga, više-manje iz Kambelovca i okolice da nam pomognu i sad se nadamo da će stotinjak ljudi uspjeti pripremiti dovoljno hrane za sve te ljude koji dođu, jer to je najveći problem, uvijek je falilo te ribe, nema te srdele, ne može se količina napeći na vrime. Tako da se nadamo da ćemo imati dovoljno svega i da će biti puno. Svirat će Bravo band kasnije, bit će stvarno do dugo u noć i bit će sigurno zabavno.
- Ribarske ovdje nije baš dugo bilo i kako sada imamo resurse, odlučili smo nakon Fešte o’ boba još nešto organizirati. Na kraju nije bilo preteško jer su svi u formi, sve je spremno i nije nam to neki problem, tako da ćemo sigurno još dugo godina raditi ovakve sve veće i veće fešte, što budemo mogli - nastavlja Bedalov.

Boba nikad dosta
Ana Damjanov iz Anine Kužine predstavila je svoja jela na ovogodišnjoj Ribarskoj fešti, a kako kaže, čast joj je sudjelovati jer je ipak rođena Kambelovka.
- Prigodno sam spremila pašticadu od tune s bobom, tradicionalno sipu i bob, kaštelanski naš specijalitet i treće jelo je manistra s kozicama. Uglavnom se pašticada kuhala 36-40 sati. Tako da je za nju trebalo neka 2-3 dana, relativno dugo, a ovo ostalo nekako sam već navikla. Za svu pripremu i za ovu količinu trebalo je nekih 4-5 dana. Što se tiče boba, njega nikad dosta. Sad mi je žao što je tu nema, ali imam i tortu, Aninu Kambelovku, isto s bobom. Tako da se nadam da ćemo na sljedećoj fešti kušati nju - zaključuje Damjanov.

Sudeći prema odličnoj posjećenosti i atmosferi koja je vladala tijekom cijele večeri, ribarska fešta u Kambelovcu u organizaciji Udruge Grafulin ispunila je sva očekivanja. Kaštelani i brojni gosti uživali su u ukusnoj spizi, dok je Bravo band po tko zna koji put dokazao da je majstor za odličnu atmosferu. Uz pjesmu, ples i druženje na prepunom brcu, prvi dan ljeta dočekan je na najbolji mogući način.
Foto: Ivana Topić

