
Glazbeno-scenskim projektom "Priča agave" posvećenim velikanu hrvatske kulture Tomi Bebiću jučer je na prepunom brcu u Kaštel Novom svečano otvoreno ovogodišnje Kaštelansko kulturno i zabavno ljeto. Brojna publika uživala je u Bebićevim najpoznatijim skladbama izvedenima u novim simfonijskim aranžmanima, uz dramski kolaž sastavljen od njegove poezije, aforizama i misli.
- Osim što smo, kako se volimo pohvaliti, sportski grad, tako smo i grad kulture. Najveća i najduža kulturna manifestacija u gradu je Kaštelansko kulturno i zabavno ljeto, koje je ove godine nešto ranije počelo. Toliki broj događanja jednostavno ne može stati u period od 1. srpnja do 1. rujna, pa smo započeli već polovinom šestog mjeseca. Na repertoaru je 90 događanja. Uz standardni, tradicionalni dio, koji se održava već godinama - ribarske fešte koje naši sugrađani, a i gosti najviše vole jer se tu najviše i opuste; do niza kulturnih događanja - folklora, koncerata kaštelanskih klapa, 26. Večeri dalmatinske pisme, Večeri Miljenka i Dobrile... - uistinu bogat program, od zabavnoga, kulturnoga, klasičnoga. Za svakoga ponešto, i za sugrađane i za naše goste - uvodne su riječi kojima je gradonačelnik grada Kaštela Denis Ivanović službeno otvorio ovogodišnje Kaštelansko kulturno i zabavno ljeto.
Broja publika, kako domaća, tako i strana, sinoć je mogla uživati u Bebićevim najpoznatijim skladbama koje su aranžirane prema uzusima klasične glazbe za simfonijski orkestar čime je stvoren sasvim novi doživljaja njegova opusa.
Toma Bebić ostavio je neizbrisiv trag u hrvatskoj kulturi kao pjesnik, kantautor, slikar, moreplovac, boem i kroničar mediteranskog načina života. Njegove pjesme, prožete humorom, mudrošću, ironijom i dubokim razumijevanjem čovjeka, odavno su prerasle okvire zabavne glazbe te postale dio kolektivne memorije Dalmacije. Upravo iz želje da se Bebićevo stvaralaštvo predstavi u novom umjetničkom ruhu nastao je ovaj projekt.
- Veliko nam je zadovoljstvo što upravo ovim projektom otvaramo Kaštelansko kulturno i zabavno ljeto. 'Priča agave' nastala je iz želje da Tomi Bebiću odamo počast na jedan drugačiji, umjetnički način. Posebno me veseli što na pozornici zajedno nastupaju naši iskusni članovi, mladi glazbenici i pjevači te naši najmlađi – Kaštelanski tići. To pokazuje da tradicija živi, da se prenosi na nove generacije i da zajedništvom možemo stvarati vrijedne kulturne projekte. Vjerujem da će publika uživati u ovoj posebnoj večeri i da ćemo na najljepši način otvoriti još jedno Kaštelansko kulturno i zabavno ljeto - poručio je Grgica Benutić, predsjednika HPD Bijaćka vila.
Na pozornici su se okupili brojni profesionalni i amaterski glazbenici različitih generacija, među kojima su članovi Hrvatskog pjevačkog društva „Bijaćka vila“ - Kaštela, diplomirani glazbenici, studenti Umjetničke akademije u Splitu (UMAS) i Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu (MUZA), Kulturno-umjetničkog društva „Filip Dević“, Glazbenog društva „Sanctus Domnio“ te učenici Glazbene škole Josipa Hatzea.
- Za večerašnju publiku pripremili smo jedan vrlo specifičan repertoar - aranžmane koji predstavljaju hommage Tomi Bebiću. Aranžmani su pisani za simfonijski orkestar, a unutar ansambla pojavljuju se i gusle. U zboru pjevaju Bijaćka vila i KUD Filip Dević iz Splita. Specifičnost projekta je to što okuplja različite umjetnike, od glazbenih amatera, splitskih srednjoškolac Glazbene škole Josipa Hatzea, studente Umjetničke akademije u Splitu i Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu, pa do diplomiranih glazbenika. Htjeli smo odati priznanje i počast Tomi Bebiću, otvoriti mu put prema simfonijskim izvedbama, te prikazati tradicijske instrumente kao nešto vrlo zanimljivo, što može biti primjenjivo u zabavnoj i klasičnoj glazbi. Svi ovi ljudi uživaju u ovom projektu i uživaju u stvaranju glazbe. Od poezije i aforizama Tome Bebića, u suradnji s kolegicom Brunom Biočić, napravili smo svojevrstan kolaž. Unutar samog koncerta imamo i glumca, pa je riječ o vrlo specifičnoj formi današnje izvedbe, tj. koncertnoj predstavi - kazao nam je Stipe Bakić, dirigent Bijaćke vile.

Posebnu dimenziju koncertu dao je spoj glazbe i glume. Glumac Donat Zeko izgovarao je dramski tekst oblikovan kao kolaž Bebićeve poezije, aforizama i misli, te je stvarajući umjetničku cjelinu publici približio njegov osebujan pogled na svijet. Kroz riječi i glazbu Zeko je oživio duh čovjeka koji je desetljećima nadahnjivao generacije svojom autentičnošću.
- Večeras ću predstaviti zajedničku inačicu Tome Bebića uz simfonijski orkestar koji izvodi njegove najpoznatije, najdivnije komade. Dobio sam poziv prije mjesec dana od Brune Biočić koja je sastavila tekstualni dio te se čuo s dirigentom Stipom Bakićem koji je sastavio ovaj orkestar. Došli smo jednostavno na poziciju, odradili svoje i ostalo je odradio Toma. Od djetinjstva me za Bebića veže njegova specifična boja glasa i rašpa, melankolija i divota, jednostavnost postojanja koju se slušao kao dijete i periodično se vraćao njegovim stihovima, aforizmima i pisama koje su snimljene te općenito, jednostavnost južnog života - priča nam Zeko.
Publika je izvedbu pratila s velikom pozornošću, nagrađujući orkestar i glumca Zeku dugotrajnim pljeskom nakon svake izvedbe. Koncert je bio više od glazbenog događaja. Bio je to spoj tradicije i suvremenog umjetničkog izraza u kojem se slavio dalmatinski identiteta te odala počast umjetniku čije su riječi i danas jednako duhovite, ali i aktualne kao u vrijeme kada su nastale.
Ugodna atmosfera na prepunom brcu bila je lijep uvod u ljetnu sezonu kulturnih događanja u Kaštelima, čime je i službeno otvoreno ovogodišnje Kaštelansko kulturno i zabavno ljeto.
Foto: Ivana Topić

