
U sklopu programa obilježavanja Dana grada Kaštela održat će se tradicionalna manifestacija povodom 27. godišnjice projekta "Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću" u četvrtak, 26. veljače 2026. godine u 11 sati kod crkvice Sv. Marte. Ovaj događaj ima posebnu važnost za lokalnu zajednicu i dolazi kao nastavak dugogodišnje tradicije njegovanja kulturne baštine.
Prvi dio programa počinje od 9 do 10.30 sati, gdje će se održati kviz natjecanje u poznavanju povijesnih, geografskih i prirodnih obilježja zavičaja. Sudjelovat će učenici šestih razreda iz više osnovnih škola, uključujući OŠ Bijaći, OŠ kneza Trpimira, OŠ prof. Filipa Lukasa, te OŠ Ostrog.
U 11 sati uslijedit će prigodni program s pozdravnim riječima uzvanika, uključujući ravnatelje škola i don Gabrijela Kambera, župnika u Kaštel Novom.
Bit će organizirane prezentacije o arheologiji koja se odnosi na lokalitet Sv. Marta, muzejske savjetnice arheologinje Ivanke Kamenjarin kao i nastupi učeničkih zborova i recitatora iz škola. Nastupit će pjesnikinja i spisateljica Irena Grubišić - Čabo. Voditeljice programa su učenice OŠ Bijaći, a organizatori se radujemo dolasku svih zainteresiranih građana.
Osim toga, tijekom događaja bit će postavljene izložbe fotografija i artefakata koji prikazuju povijest i kulturu ovog područja.

Foto: screenshot (OŠ Bijaći) / OŠ Bijaći

